Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Miniaturizace snímačů pokračuje

číslo 8-9/2004

Miniaturizace snímačů pokračuje

Indukční snímač se spínací vzdáleností 3 mm

Miniaturní snímač Balluf BES 516-3048 o rozměrech pouhé zápalky(!) a s hmotností bez kabelu menší než 0,7 g zaručuje uživateli i přes velkoryse dimenzovanou spínací vzdálenost všechny výhody indukčního snímání. Je velmi spolehlivý a přesný. U rychle se pohybujících zařízení představuje jeho minimální hmotnost nepřekonatelnou výhodu. Citlivou elektroniku snímače BES 516-3048 kryje pouzdro z korozivzdorné oceli. Snímač díky tomu odolává silným rázům, vibracím a elektromagnetickým polím a je tak předurčen pro spolehlivou funkci v těžkých provozních podmínkách.

Obr. 1.

Činnost minisnímače BES 516-3048 signalizuje vestavěná LED a jeho napájecí napětí v rozsahu 10 až 30 V DC vyhoví drtivé většině úloh. Elektrické připojení lze realizovat prostřednictvím pevně připojeného kabelu nebo konektoru M5. V provedení s konektorem je tento snímač v současné době skutečně světovým unikátem ve své třídě – jedná se o nejmenší indukční snímač s konektorem na trhu, umožňující realizovat další inovace ve směru miniaturizace strojů a strojních zařízení.

Miniaturní univerzální optoelektronické snímače BOS 5K

Nové optoelektronické snímače z typové řady BOS 5K se vyznačují především malým, velmi kompaktním pouzdrem a také příznivou cenou. Té bylo dosaženo tím způsobem, že se konstruktéři při vývoji omezili pouze na ty funkce, které jsou pro specifické použití absolutně nezbytné. Zákazník tak může pro svou úlohu zvolit přesně ten správný výrobek, bez zbytečných prvků a vlastností, které znamenají jen vyšší cenu. Typová řada BOS 5K zahrnuje difuzní snímače a reflexní i jednocestné optické závory. Vše je k dispozici s konektorem nebo s pevně připojeným kabelem. Malé oblasti odrazu umožňují snímačům reagovat i na velice malé předměty nebo značky.

Snímače BOS 5K jsou k dispozici s výstupy PNP nebo NPN včetně spínání tzv. na světlo nebo na tmu.

Obr. 2.

Malý rozměr, velký výkon – BOS 08M, BOS Q08M

Do typové řady miniaturních optoelektronických snímačů jsou začleněny nové modely BOS Q08M (kvadratické pouzdro 8 × 8 mm) a BOS 08M s válcovým pouzdrem M8 × 1 dříve běžným jen u indukčních snímačů (obr. 1). Jsou nabízeny nejen v difuzním provedení, ale i jako reflexní a jednocestné optické závory včetně možnosti fixního zaostření. Dosah difuzního snímače je 55 mm a reflexních závor asi 550 mm. Velkou funkční rezervu u jednocestných závor nabízí jejich dosah 1 100 mm. Součástí řady je také difuzní model s pevným zaostřením a dosahem 25 mm, ideálně vhodný k detekci malých dílů. Nabídka těchto malých optoelektronických snímačů je velmi zajímavá pro konstruktéry mechanismů s velkými požadavky na dynamiku, jako jsou např. upínací přípravky robotů. Kompaktní tvar a malé rozměry snímačů této řady se uplatní právě tam, kde je nutné manipulovat s velmi lehkými díly. Zkrátka: nové optolektronické snímače BOS 08M a BOS Q08M jsou malé, robustní, flexibilní a cenově výhodné.

Snímač vzdálenosti Micropulse AT: jeden přístroj, dva měřicí rozsahy

Systémy pro odměřování lineární vzdálenosti Micropulse (obr. 2) pracují bez opotřebení a nevyžadují údržbu. Ke snímání polohy využívají bezkontaktní metodu měření na principu magnetostrikčního jevu. Novinkou jsou verze se dvěma analogovými výstupy. Díky moderní elektronice a rozmanitým možnostem nastavení umožňují snímat současně polohu dvou sledovaných prvků. Zejména v manipulačních strojích a linkách a na strojích pro zpracování plastů lze s výhodou využít dvou výstupů z jednoho odměřovacího systému v režimu „rozdílového měření“, tj. měření vzdálenosti mezi dvěma pohybujícími se částmi (např. ke snímání polohy vřetene a formy). Analogové výstupy odměřovacího systému Micropulse mají úroveň 0 až 10 V. Úrovně signálů jsou navíc přímo úměrné poloze magnetů na odměřovací tyči.

(Balluff CZ)

BALLLUFF CZ, s. r. o.
Pelušková 1400
198 00, Praha 9 - Kyje
tel./fax.: 281 940 099, 281 940 102, 281 940 125
e-mail: cz@balluff.de
http://www.balluff.cz

Inzerce zpět