Aktuální vydání

celé číslo

05

2020

snímače teploty

celé číslo

Micro-Epsilon předvede na veletrhu Amper inovace snímačů

Výrobce přesných snímačů, společnost Micro-Epsilon, bude na brněnském výstavišti během veletrhu Amper 2015 (24. až 27. března 2015) vystavovat novinky ve svém sortimentu. Návštěvníci budou mít příležitost prohlédnout si a vyzkoušet nejnovější snímače: budou zde prezentovány bezdotykové snímače vzdálenosti pracující na bázi vířivých proudů, konfokálních snímače, laserové snímače profilu, vysoce přesné kapacitní snímače, snímače pro měření a detekci barev a nejnovější termokamery. Odborníci z firmy Micro-Epsilon jsou připraveni po celou dobu konání veletrhu poskytovat návštěvníkům poradenství a pomoc při výběru snímače nebo konzultovat konkrétní požadavky pro jednotlivé úlohy.

 

Laserové profilové skenery

Největší inovací v sortimentu laserových profilových 2D/3D skenerů jsou skenery scanCONTROL 2600 a 2900 (obr. 1). Tyto skenery jsou ještě kompaktnější a lehčí než jejich předchůdci, a proto jsou vhodné pro široký rozsah měřicích úloh ve vysoce automatizovaných výrobních prostředích. Jsou dostatečně malé pro montáž na robotická ramena nebo do zařízení a strojů v místech s omezeným prostorem. Mají rozlišení až 1 280 bodů (pixel) na profil. Měří v rozsahu od 53 do 390 mm. Uživatel si může vybrat skenery s různými rozhraními, včetně rozhraní Gigabit Ethernet a RS-422. Volitelně může být skener vybaven digitálním vstupem nebo vstupem snímače polohy.
 

Cenově dostupná termokamera s velkým rozlišením

V oblasti termokamer je největší inovací termokamera thermoIMAGER TIM 640, která je schopna pořídit radiometrický videozáznam s rozlišením 640 × 480 bodů a frekvencí snímků 32 Hz. S rozměry 45 × 56 × 90 mm a hmotností pouhých 320 g (včetně objektivu) je TIM 640 ve srovnání s jinými velikostně podobnými termokamerami jediný model, který to dokáže.
 

Senzory pracující na bázi vířivých proudů

Ve stánku budou prezentovány další principy bezdotykového měření vzdálenosti, jako např. systémy na bázi vířivých proudů řady eddyNCDT 3300 (obr. 2). Miniaturní verze těchto senzorů jsou široce používány ve výzkumu a vývoji v automobilovém průmyslu k měření zdvihu ventilů a pohybu jehly vstřikovacího čerpadla, ke sledování pohybů hlav válců, měření mezery pro mazání, měření tloušťky olejové vrstvy nebo k měření házení a axiálního pohybu klikové hřídele. Snímače ale mají mnoho dalších možností využití, např. monitorování vibrací pásu v ocelárnách, měření tloušťky fólie, kontrola hran nebo určování polohy.
 
Aktivní senzor, řídicí jednotka a kabel jsou kompenzovány pro výkyvy teploty a vynikají mimořádnou teplotní stabilitou 0,015 % na 1 °C. Rozsahy měření jsou od 0,4 do 80 mm. K dispozici jsou verze odolné proti tlaku do 200 MPa, které pracují při provozních teplotách od –50 do +235 °C.
 

Synchronizace měření z více řídicích jednotek

Po zahájení prodeje měřicího kapacitního systému capaNCDT 6200 (obr. 3) rozšířila firma Micro-Epsilon svou nabídku o demodulátor DL6230, který má až desetkrát větší rozlišení než předchozí verze a je schopen synchronizovaného měření s dalšími kanály téže řídicí jednotky. Systém capaNCDT tím dává uživatelům úplnou volnost kombinovat řídicí jednotky, demodulátory a kapacitní senzory tak, aby vyhovovaly jejich požadavkům.
 

Konfokální snímače pro maximální přesnost měření

Návštěvníci se budou moci ve stánku blíže seznámit také s konfokálními snímači řady IFS 2405 (obr. 4), které jsou určeny pro měřicí úkoly, kde je vyžadována maximální přesnost. Řada IFS 2405 nabízí mimořádnou citlivost a rozlišení ve zlomcích mikrometru, což je využíváno při kontrole tvaru a velikosti v průběhu výroby nebo následných procesů. Tyto snímače mohou být integrovány do lineárních XY stolů, obráběcích strojů nebo do zařízení pro speciální kontrolu. Konfokální snímače jsou vhodné pro měření reflexních nebo průhledných materiálů. Lze jimi také jednostranně měřit tloušťku transparentních vrstev.
 
Obr. 1. Laserové skenery scanCONTROL 2600 a 2900 pro měření profilů
Obr. 2. Řídicí jednotka a senzory na bázi vířivých proudů řady eddyNCDT 3300
Obr. 3. Měřicí kapacitní systém capaNCDT 6200
Obr. 4. Konfokální snímače řady IFS 2405