Mezinárodní strojírenský veletrh a Elosys podruhé společně v Nitře

Ve dnech 22. až 25. května 2018 se na výstavišti v Nitře již podruhé společně konaly dva veletrhy: Mezinárodní strojírenský veletrh a elektrotechnický veletrh Elosys.

Mezinárodního strojírenského veletrhu se letos zúčastnilo 437 vystavovatelů. Byl to již 25. ročník této akce. Zvláště pro mě to byla příležitost k ohlédnutí a srovnání, protože jsem se jako mladý inženýr zúčastnil v roli vystavovatele už prvního ročníku, který se uskutečnil jen krátce po zániku Československa. Vzpomínal jsem na komplikace s proclením exponátů (to dnes už díky členství v EU nehrozí) i na to, jak nám na galerii pavilonu bylo v letním počasí horko (ani to už dnes nehrozí, jednak proto, že pavilony jsou klimatizované, jednak proto, že galerie byly prázdné). Co mi však ve srovnání s devadesátými lety scházelo, ale to není problém jen tohoto veletrhu, bylo technické zaujetí a hlad po informacích a novinkách. S těmi se nyní setkávám stále vzácněji. Jako by tlak na to, aby se navrhovalo, konstruovalo, vyrábělo a montovalo stále rychleji a rychleji, bral technikům nadšení a radost z práce. Nebo se mýlím?

V Nitře jsem byl dva dny. První den jsem se věnoval veletrhu Elosys, který probíhal souběžně s MSV v halách A, B a C. Veletrhu Elosys se zúčastnilo 98 vystavujících firem ze Slovenska, České republiky, Rakouska a Německa na celkové výstavní ploše 2 262 m2. Avšak musím říci, že první den byli vystavovatelé proti návštěvníkům ve výrazné přesile. Příčinou může být i dlouhá tradice nitranského MSV: většina návštěvníků směřovala právě tam. Přitom nomenklatury veletrhů se částečně překrývají, takže i mnoho firem, zvláště z našeho oboru měřicí, řídicí a automatizační techniky, které by svým zaměřením patřily spíše veletrhu Elosys, vystavovalo na MSV, jenž je pro Nitru tradičnější (Elosys je jen o rok mladší než MSV, ale dříve bylo jeho konání spojeno s výstavištěm v Trenčíně).

Ale abych byl spravedlivý, zatímco první den vypadal pro Elosys fatálně, druhý den se výstaviště přece jen zaplnilo. Oba veletrhy, Elosys a MSV, si prohlédlo celkem 18 500 návštěvníků.

Na MSV bylo možné „naše“ firmy potkat zejména na specializované výstavě EMA – výstavě elektrotechniky, měření a automatizace v pavilonu F. Hodně novinek z oboru automatizace a robotiky bylo možné najít i v dalších pavilonech: M1 až M5, jež jsou těžištěm MSV.

Na veletrhu se udělovaly také ceny. Protože jich bylo opravdu hodně a v různých kategoriích, dovolím si upozornit jen na některé.

Cenu Mezinárodního strojírenského veletrhu získala jako vystavovatel rakouská společnost Rösler Oberflächentechnik GmbH Wien, zastoupení německé firmy Rösler pro Slovensko, za Rösler Surf – Finisher: zařízení pro automatizované, přesné povrchové úpravy jednotlivých obrobků. Rotační nádoba superfinišéru a využití šestiosého robotu ABB k manipulaci s obrobky umožňují přesně kontrolované začišťování, odstraňování ostrých hran, broušení povrchu, vyhlazování a leštění do vysokého lesku i složitých obrobků (do Ra 0,04 µm).

Druhou cenu získala bratislavská firma MT-Mont za ohraňovací lis FX Bend 1023 italské firmy Euromac. Zajímavé na něm je řešení dvourychlostního posuvu nástroje – a mimochodem, stroj je řízen z průmyslového tabletu Panasonic Toughbook.

Třetí cenu si odnesla Strojnická fakulta Technické univerzity v Košicích za model vodíkového automobilu, který využívá pro pohon palivový článek a pro uskladnění vodíku metalhydridové materiály.

V kategorii tematické výstavy EMA cenu získala česká společnost OptiSolutions za exponát Umělá inteligence ve výrobě – průmysl 4.0. Společnost OptiSolutions vyvinula vlastní platformu Lotylda, která shromažďuje a ukládá informace z výroby, výsledky výstupních kontrol, stavy strojů a informace o poruchách, vytváří přehledy a grafy, počítá parametr OEE, pomocí metod umělé inteligence analyzuje výsledky kontroly výrobků a v reálném čase hledá závady v technologických procesech.

Příští rok se budou veletrhy konat opět společně, a to 21. až 24. května. Jsem přesvědčen, že spojení témat strojírenství a elektrotechniky má význam, a v našem automatizačním oboru zvláště, a že oba veletrhy najdou cestu, jak společné aktivity ještě lépe skloubit ku prospěchu návštěvníků i vystavovatelů.

 

Petr Bartošík