Aktuální vydání

celé číslo

07

2021

Automatizace řízení dopravy a infrastruktury, nabíjecí stanice, autonomní vozidla

celé číslo

Měřicí stroje Hexagon Metrology

Společnost Hexagon Metrology je světově bezkonkurenčně největší společnost v oboru měření geometrických veličin s miliony instalací souřadnicových měřicích strojů, přenosných měřicích systémů a ručních měřidel a desetitisíci licencemi metrologického softwaru. Hexagon Metrology vlastní největší počet mezinárodně uznávaných obchodních značek, jako jsou Brown & Sharpe, CE Johansson, CimCore, CogniTens, DEA, Leica Geosystems, Leitz, Mycrona, m&h Inprocess Messtechnik, Optiv, PC-DMIS, Romer, Sheffield a TESA.
 

Hexagon Metrology na českém trhu

 
Hexagon Metrology Česká republika byla založena v dubnu 2007. Společnost provozuje servisní středisko pro laserové trackery a teodolity Leica, které funguje jako hlavní servisní centrum pro celou východní Evropu.
 
Od 1. května 2011 se k firmě Hexagon Metrology připojili členové skupiny měřicí techniky firmy Galika. Využitím jejich letitých zkušeností a odborných znalostí výrazně vzroste podíl a úspěšnost společnosti na středoevropském trhu. Prezident Hexagon Metrology pro Evropu Per Holmberg při této příležitosti řekl, že pro Hexagon Metrology jsou trhy střední Evropy, včetně České republiky a Slovenské republiky, strategicky důležité. Obchod a servis měřicích systémů DEA (obr. 1) jsou řízeny přímo ze střediska Hexagon Metrology pro Českou republiku a Slovenskou republiku se sídlem v Praze.
 

Aktuality v sortimentu Hexagon Metrology

 

Inovovaný White Light Scanner CogniTens WLS400

Značka CogniTens zastupuje ve skupině Hexagon Metrology obor mobilních bezdotykových systémů pro prostorové (3D) měření pomocí senzorů s bílým světlem – white light. Princip měření spočívá v tom, že tři kamery vybavené intenzivním zdrojem světla snímají náhodné struktury na povrchu snímaného předmětu. Korelací nasnímaných obrazů při známé poloze kamer vzhledem k sobě lze trigonometrickými funkcemi spočítat souřadnice bodů povrchu předmětu a vytvořit jeho prostorový model. Kromě toho je snímán plošný černobílý obraz, umožňující měřit rozměry a polohu např. otvorů nebo hran. Skenery nové generace CogniTens WLS400 jsou vybaveny zdrojem velmi intenzivního bílého světla s LED, zaručujícího spolehlivé měření i v nepříznivých podmínkách. Skener je vybaven třemi průmyslovými kamerami (4 Mpx), umístěnými v odolném a stabilním pouzdru z kompozitu s uhlíkovými vlákny. Skenery CogniTens urychlují kontrolu kvality a jsou rozšířeny především v automobilovém průmyslu. Zákazník si může vybrat konfiguraci přenosnou nebo pevnou, určenou ke spolupráci s průmyslovými roboty.
 
Základní přednosti jsou:
  • v jednom kroku lze snímat velkou plochu (500 × 500 mm s hloubkou pole 230 mm),
  • měření je bezkontaktní a velmi rychlé,
  • skener umožňuje přesně a spolehlivě měřit i v provozních podmínkách,
  • manipulace se skenerem je velmi snadná, montáž a přípravu k měření na místě zvládne jeden pracovník za deset minut.

Mobilní měřicí ramena Absolute Arm

Modelová řada mobilních měřicích ramen Absolute Arm (obr. 2) navazuje na tradici založenou firmou Romer v roce 1986. Jde o již sedmou generaci měřicích ramen, která vznikla ve spolupráci několika výrobních a vývojových center v rámci společnosti Hexagon Metrology. Rameno je vybaveno patentovaným systémem „nekonečné rotace“ jednotlivých os. Jejich volná pohyblivost dovoluje dosáhnout i na obtížně dostupná místa. Další důležitou součástí jsou absolutní snímače polohy značky Leica. Díky nim není třeba žádná inicializace os a rameno je ihned po spuštění připraveno k použití. Unikátní je také systém výměny měřicích sond s automatickou identifikací doteku Tesa. Konstrukční díly ramene jsou ze stabilního a lehkého kompozitu s uhlíkovými vlákny. Navíc je rameno dokonale vyvážené (systém Zero-G), což snižuje únavu operátora a velmi usnadňuje obsluhu ramene. Další výhodou mobilního měřicího ramene Absolute Arm je to, že jeho obsluha je velmi nenáročná a naučí se s ním v krátké době pracovat i zcela nezkušená obsluha.
 
Přístroj byl v České republice oceněn již dvěma prestižními cenami, a to na odborných veletrzích MSV 2010 a For Industry 2011.
 

Nová řada multisenzorových měřicích strojů OPTIV

 
Na otázku, zda zvolit dotykové, nebo optické měřicí stroje, může být odpověď: multisenzorové.
 
Součástí multisenzorových měřicích strojů řady Optiv (obr. 3) je dotykový i optický senzor. Díky tomu jsou tyto měřicí stroje velmi univerzální a umožňují měřit jak běžné součásti, tak součásti s povrchem citlivým na dotek, kde je jedinou volbou optické měření.
 
Výjimečná konstrukce strojů Optiv výrazně zlepšuje možnost automatického použití různých senzorů a kombinuje všestrannost multisenzorové techniky s vysoce výkonným metrologickým softwarem v jediné aplikaci. Díky využití oblíbeného softwaru pro rozměrová měření PC-DMIS® Vision je možná rychlá kontrola součásti na stroji i programování off-line již v základní verzi. To vše v intuitivním a uživatelsky přátelském prostředí s kompletními schopnostmi CAD.
 

Závěrem

 
Hexagon Metrology vzhledem k rozsahu sortimentu svých produktů a jejich technické vyspělosti má velmi silné postavení na
trhu měřicí techniky. Právě v České republice, kde je potřeba inovací v oblasti měřicí techniky velmi silná, může zájemcům nabídnout mnoho špičkových měřicích strojů. Hexagon Metrology umožňuje svým zákazníkům plně řídit výrobní procesy závislé na rozměrové přesnosti a zajišťuje, že jejich výrobky plně vyhoví požadavkům daným konstrukční dokumentací. Nabídka měřicích strojů a softwaru je doplněna rozsáhlou technickou podporou, poprodejními a doplňkovými službami.
 
Hexagon Metrology s. r. o.
Türkova 828
149 00 Praha 4
tel.: +420 272 680 830
fax: +420 272 680 833
 
Obr. 1. Souřadnicový měřicí stroj DEA Global Silver
Obr. 2. Měřicí rameno Absolute Arm
Obr. 3. Detail stroje OPTIV multisensor