Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Membránová čerpadla pro nejširší použití

číslo 4/2005

Membránová čerpadla pro nejširší použití

Společnost Meteor Czech Republic s. r. o., oddělení automatizace, je součástí Meteor Group, která zahájila svoji činnost v zemích střední a východní Evropy v roce 1991. V oblasti průmyslové automatizace dodává uživatelům v České republice, Maďarsku, Rumunsku a v zemích bývalé Jugoslávie zejména pneumatické prvky Camozzi.

Obr. 1.

Obr. 1. Čerpadlo řady F, které nedávno získalo prestižní ocenění Food Hygiene Award for Food Processing and Manufacture

V tomto článku jsou představeny jiné dodávané produkty – membránová čerpadla. Společnost Meteor Czech Republic je totiž na trhu v ČR výhradním zástupcem světoznámého výrobce membránových čerpadel, firmy Flotronic Pumps Ltd. z Velké Británie.

Membránová čerpadla s dvojitou membránou poháněná stlačeným vzduchem od společnosti Flotronic Pumps jsou bezkonkurenčním prostředkem k dopravě všech druhů kapalných i sypkých médií. Největší výhodou těchto čerpadel je velmi snadná údržba a velmi rychlá výměna opotřebovaných membrán bez demontáže z potrubí s dopravovaným médiem. To vše umožňuje téměř geniální konstrukční koncepce „jedné matky„ (one nut concept): čerpadlo drží pohromadě jediná centrální matice, takže je lze úplně rozebrat, vyměnit obě membrány a znovu smontovat v době kratší než 15 minut!

Obr. 2.

Obr. 2. Membrány pro čerpadla s průměry od 7" do 14" jsou vyráběny z mnoha odolných materiálů

Čerpadla jsou dodávána v mnoha provedeních s určením především pro chemický, farmaceutický a potravinářský průmysl a podobné použití (obr. 1).

Těleso čerpadla může být vyrobeno z PTFE, PVDF, korozivzdorné oceli typu 316 nebo 304, polypropylenu, PVC nebo hliníku. Rozměry potrubního připojení jsou od 1/2" do 3" při přepravním výkonu od 1 do 908 l/min.

Membrány o průměrech od 7" do 14" se standardně dodávají vyrobené z PTFE, ale na objednávku je lze dodat také z vitonu, EPDM anebo nitrilu (obr. 2). Životnost membrán je nejméně 20 milionů pracovních cyklů. Velmi spolehlivý vzduchový ventil nevyžaduje ke své činnosti tlakový vzduch přimazávaný olejem.

Obr. 3.

Obr. 3. Čerpadlu z korozivzdorné oceli s membránami o průměru 14" nevadí tuhé částice do průměru až 25 mm (např. ovoce, kousky zeleniny)

Vedle jednoduché konstrukce a snadné údržby mají nabízená membránová čerpadla malé vnitřní tření a jsou vhodná pro dopravu velmi agresivních kapalin, kapalin s velkou viskozitou i kapalin s obsahem tuhých částic (obr. 3). Před spuštěním je není třeba zaplavovat. Sací výška je bez zaplavení až 8 m. Výrobce dodává i čerpadla certifikovaná podle normy ATEX, tj. použitelná v prostředí s nebezpečím výbuchu. Zajímavostí je varovný hlídací systém, který detekuje únik např. prchavé nebo jiné toxické látky při protržení membrány nebo při netěsnosti čerpadla.

Aby mohl pohotově dodat potřebné komponenty, pracuje výrobce nepřetržitě 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. To mimo jiné znamená, že jakékoliv membrány lze zákazníkovi dodat do tří dnů. Samozřejmá je také možnost návštěvy techniků firmy přímo u zákazníků po celé ČR.

Jiří Spálenský,
Meteor Czech Republic s. r. o., oddělení automatizace

METEOR Czech Republic s. r. o., oddělení automatizace
Ve Žlíbku 1800
Praha 9-Xaverov,
tel.: 226 001 064
fax: 226 001 063
e-mail: automation@automation.meteor.cz
http://www.automation.meteor.cz