Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Masovému rozšíření operátorských terminálů už nebrání ani pořizovací cena

číslo 6/2005

Masovému rozšíření operátorských terminálů už nebrání ani pořizovací cena

Významným impulsem ke vzniku tohoto článku byl nadstandardní ohlas čtenářů na informaci uveřejněnou v časopise Automa č. 10/2004 pod titulkem Terminály i do extrémních podmínek. V ní se odborná veřejnost mohla seznámit se speciálním provedením operátorských terminálů fungujících i při extrémních teplotách či v jinak nepříznivém pracovním prostředí. Tentokrát se budeme podrobněji věnovat „nejmenšímu„ v řadě těchto produktů, a to terminálu s dotykovou obrazovkou s úhlopříčkou délky 6,4" v krytu z ušlechtilé oceli. Tento přístroj je zajímavý nejen svými vlastnostmi, ale i cenou (v základním provedení do 25 tisíc korun).

Obr. 1.

Obr. 1. Odolný operátorský terminál TOPc-554

Operátorský terminál s typovým označením TOPc-554 od firmy Advantech je určen především pro úlohy využívající jeho schopnost odolávat i velmi nepříznivým průmyslovým provozním podmínkám. Je vhodný jako rozhraní obsluha – stroj (Human-Machine Interface – HMI), kdy na jedné straně umožňuje operátorovi komunikovat s připojeným technologickým zařízením a na druhé straně funguje jako jednotka rozhraní podnikového informačního systému (ERP), která posílá technologická data do ERP i naopak přijímá z ERP informace pro řízení technologického zařízení či podklady pro rozhodování operátora. Určen je zejména pro prostředí mokrých výrobních provozů (např. v potravinářském nebo farmaceutickém průmyslu), ale uplatní se i v energetice, u výrobců strojů nebo na dispečerských pracovištích. Jako příklady použití lze uvést vážní terminál, ovládání balicí linky, datový terminál pro sledování hmotného toku výroby atd.

Základem terminálu je kompaktní jednodeskový PC Biscuit 3,5" s tzv. on-board procesorem Via Eden 400 MHz, který se vyznačuje velkým výpočetním výkonem, malou spotřebou a pasivním chlazením. Zobrazovač 6,4" TFT LCD s odporovou dotykovou obrazovkou (touchscreen) má rozlišení 640 × 480 bodů a je integrován do čelního panelu z korozivzdorné oceli s krytím IP65. Operační paměť lze rozšířit až na 512 MB. Pro komunikaci s okolními zařízeními a počítačovou sítí má terminál rozhraní RS-232/485, USB a Ethernet. Napájení jednotky je 24 V DC.

Terminál TOPc-554 je dodáván v několika variantách pro různé operační systémy. Pro vestavné (embedded) operační systémy Windows CE.NET nebo Windows XP embedded je určena varianta s netočivým polovodičovým diskem typu karty Compact Flash (CFC) odpovídající velikosti. Volitelně lze terminál vybavit standardním pevným diskem s průměrem 2,5", který může sloužit pro ukládání dat nebo pro instalaci standardního operačního systému Windows.

K přednostem operátorského terminálu TOPc-554 patří zejména:

  • on-board procesor Via Eden s velmi malou spotřebou,
  • pasivní chlazení,
  • kompaktní provedení s minimální hloubkou zástavby,
  • velká míra integrace uživatelských rozhraní a periferií,
  • dlouhodobá výroba a dodávky po dobu tří až pěti let s následnou podporou po nejméně stejnou dobu,
  • čelní panel terminálu z ušlechtilé oceli s krytím IP65,
  • podpora všech běžně dostupných operačních systémů i jejich vestavných verzí.

Vzhledem k vlastnostem a ceně terminálu TOPc-554 lze předpokládat, že se uplatní i v dosud netradičních oblastech použití, jakými jsou např. automatizace budov, informační terminály na veřejných místech (sportovní areály, bazény, kulturní centra, garáže) nebo vozidla pro dopravu osob (městská hromadná doprava, dálková autobusová doprava, železniční doprava).

(Future ICS a. s.)

Future ICS a. s.
Šumavská 15
602 00 Brno
tel.: 541 425 911
fax: 541 425 999
e-mail: ics@future.cz
http://www.future.cz