Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Masivní nástup mobilních zařízení

číslo 11/2004

Masivní nástup mobilních zařízení

Mobilní zařízení zaznamenávají i v Česku masivní nástup. Podle globálního průzkumu společnosti IDC je v 36 % dotázaných společností zprovozněn bezdrátový přístup k firemním systémům a aplikacím. Dalších 28 % tento krok hodlá učinit během příštích dvanácti měsíců.

Například Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) využívá mobilní zařízení, které odešle záznam EKG pacienta ze sanitky přímo do nemocnice. „Při diagnostikování infarktu jde především o čas. Díky moderním telekomunikacím je možné přenést křivku EKG ze sanitního vozu přímo do expertního systému kardiocentra, kde je možno ji prohlédnout, vyhodnotit a v případě jasných známek akutního infarktu domluvit během několika minut převoz nemocného z místa zásahu na katetrizační sál,„ uvedl docent Josef Kautzner, přednosta Kliniky kardiologie IKEM.

Mobilní zařízení umožňují i sběr dat v terénu. „Zaznamenávat spotřebu plynu či elektřiny přímo na mobilní zařízení nejen sníží chybovost, ale aplikace je schopná ze znalosti posledních měření a průměrné spotřeby také ihned na místě upozornit na chybný odečet nebo na nestandardně malou či velkou spotřebu,„ vysvětlil výhody Michal Hanus, ředitel rozvoje společnosti Logos, která se zabývá konzultacemi, vývojem a dodávkami softwaru pro mobilní zařízení.

Společnost Logos také spolupracuje se společností Eurotel na produktu Eurotel Office Connector, který zákazníkům poskytuje možnost připojení na firemní informační systémy prostřednictvím mobilních zařízení, jako jsou PDA a mobilní telefony. Klient tak může pracovat s e-maily, adresářem, kalendářem, poznámkami a úkoly, které jsou jinak dostupné pouze v rámci vnitrofiremní sítě.

(JH)

Inzerce zpět