Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Manipulační systém pro montáž převodových skříní

Manipulační systém pro montáž převodových skříní

Firma Stahl, dodavatel mechanických manipulačních zařízení, se rozhodla zavést poloautomatickou montáž převodových skříní pro lanové a řetězové zvedáky. Až dosud byly skříně o hmotnosti až 200 kg zvedány pomocí jeřábu na pracovní stůl a dále se s nimi manipulovalo ručně. To bylo nejen velmi náročné pro montéry, ale i drahé. Při výběru manipulačního zařízení bylo nutné přihlédnout především ke značné hmotnosti montovaných komponent. S daným úkolem se s přiměřenými náklady dokázal vyrovnat lineární posuvný systém HepcoMotion HDS Heavy Duty, který byl popsán v časopise Automa 1/2006 na str. 28. Posuvné vedení je namontováno na rám sestavený z hliníkových profilů systému HepcoMotion MCS. Na rám je usazen i hydraulický válec, který obstarává zdvihání a rotaci skříní. K lineárnímu posuvnému systému HDS je připevněna speciální nosná deska navržená výrobcem a upravená pro převodové skříně. Výsledný systém (obr. 1) byl na míru nastaven pro manipulaci s mnoha typy převodovek, k nimž se montují různé elektromotory.

Obr. 1.

Obr. 1. Jednotka HDS pro montáž převodových skříní

Převodové skříně jsou v současné době montovány ve výšce 700 až 1 000 mm a otáčeny v rozmezí 360°. Za šestnáctihodinovou směnu se takto vyrobí šest převodovek. Montáž je nyní plynulejší a pohodlnější, protože polohu skříně lze pro každou operaci přesně nastavit. Snazší je i plnění olejem. Identifikační číslo dané převodovky lze dnes vytisknout na horní stěnu jednotky místo z boku, takže je čitelnější.

K dobrému výkonu systému HDS přispěl princip vedení ve tvaru V, jehož přínosem je tichý provoz, velmi malé tření, odolnost proti vniknutí nečistot a snadná údržba. Ložisko systému HDS o rozměru 95 mm s vodicí kladkou ve tvaru V dovoluje zatížení až 20 kN. Veškerá posuvná vedení jsou dodávána v délce až 4 m, pro větší délky mohou být spojovány na tupo bez ztráty přesnosti.

Systémy HepcoMotion HDS a MCS jsou plně kompatibilní, přičemž stavebnicový systém HepcoMotion MCS zahrnuje širokou škálu hliníkových profilů a spojovacích součástí, díky nimž lze konstrukci snadno uzpůsobit přesně pro dané použití. Jednotlivé díly MCS mohou být po odmontování opětovně použity pro jiné účely. Vzhledem k tomu, že poloautomatický montážní systém společnosti Stahl výrazně snížil počet pracovních neschopností a prostojů, plánuje společnost vybavení dalších pracovišť.

(Hepco Motion)