Aktuální vydání

celé číslo

12

2020

Systémy DCS pro kontinuální a dávkové výrobní procesy

Provozní analytická technika

celé číslo

Malé digitální průmyslové kamery Baumer – excelentní poměr ceny a výkonu

Společnost AJP-tech, spol. s r. o., je autorizovaným distributorem produktů švýcarské značky Baumer, která patří k celosvětové špičce v oboru strojového vidění. Průmyslové kamery značky Baumer mají precizní provedení, vysokou výkonnost a lze je snadno integrovat do řídicích systémů. V letošním roce byly uvedeny na trh dvě nové řady kamer EX a CX, které kromě velké spolehlivosti nabízejí také vynikající poměr ceny a výkonu.

 

S nárůstem výrobních kapacit podniků a růstem požadavků na zajištění kvality nacházejí průmyslové kamery stále častější uplatnění v praxi. Nenahraditelnou úlohu hrají především v oblasti provozní a výstupní kontroly, kdy při požadované rychlosti nelze zajistit spolehlivou vizuální kontrolu lidskými silami.

 

Průmyslové kamery jsou základní součástí inspekčních nebo měřicích pracovišť a využívají se tam, kde je třeba rychle a bezchybně kompletovat díly ze správných komponent, identifikovat jejich přítomnost, rozměrovou shodu, barvu, správnou polohu, přítomnost předepsaného označení apod. Na základě rychlého vyhodnocení kamerového záznamu dochází k dalším operacím, jako je např. vytřídění výrobků nesplňujících požadovaná kvalitativní kritéria, výrobků s chybějícím označením apod., popř. je při výskytu neshodného výrobku spuštěn akustický signál.

 

V praxi je použití kamer obzvlášť výhodné v případech, kdy je třeba kontrolovat několik parametrů současně. Kromě základní kontroly, jako jsou např. správná pozice, tvar, velikost nebo kompletnost dílů, napomáhají také identifikovat povrchové vady či odchylky barevného odstínu nebo číst různé značení, ať text (metodou OCR), nebo optické 1D a 2D kódy. V rámci kontroly jsou kamery schopné také ukládat snímky produktů pro zpětnou dohledatelnost, což výrobcům umožňuje předejít vícenákladům při pozdějších reklamacích.

 

Každá výroba má své specifické podmínky, např. rychlost dopravníků, teplotu, vlhkost a prašnost prostředí, otřesy, vibrace nebo měnící se světelné podmínky, v nichž je nutné zajistit požadovanou kvalitu záznamu a stabilitu měření pro následné zpracování a vyhodnocení. Tomu odpovídá i množství typových variant kamer, které se odlišují v základních parametrech, mezi něž patří typ senzoru (CMOS nebo CCD), rozlišení obrazu (v obrazových bodech, tzv. pixelech – px), velikost pixelu (μm), rychlost snímání (snímků za sekundu – fps) a schopnost snímat v černobílém nebo barevném režimu. Kamery se liší také konstrukcí, krytím (IP), teplotní odolností, způsobem integrace do řídicího systému, kompatibilitou se softwarem třetích stran a rovněž pořizovací cenou.

 

Digitální kamery Baumer EX

Právě tam, kde je požadována vysoká kvalita záznamu a dlouhodobě stabilní obraz, najdou uplatnění malé digitální průmyslové kamery Baumer ze série EX (obr. 1). Jde o kamery s čipem CMOS, počtem obrazových bodů až 2 Mpx, rychlostí 217 snímků za sekundu a s rozhraním GigE nebo USB 3.0. Přehled provedení je v tab. 1. Díky vynikajícímu poměru ceny a výkonu umožňují realizovat i nízkonákladové projekty s precizním výsledkem.

 

Digitální kamery Baumer CX

Pro spolehlivou detekci a vyhodnocení obrazu ve velmi rychlých procesech a náročných provozech jsou navrženy kamery řady CX (obr. 2), pro něž je charakteristická vysoká kvalita snímku, spolehlivost a výkon nejnovější generace snímačů CMOS Sony® Pregius™ a ON Semiconductor® Python s až 5 Mpx. Díky snímací rychlosti až 403 fps, kvalitě obrazu a možnosti volby rozhraní GigE Vision® nebo USB 3.0 naleznou uplatnění ve všech průmyslových odvětvích. Napájet je lze z externího zdroje 12 až 24 V nebo prostřednictvím Ethernetu (PoE). Přehled provedení je v tab. 2.

 

Software kompatibilní s kamerami Baumer

Kamery jsou kompatibilní se softwarem mnoha firem zabývajících se strojovým viděním, jako jsou např. A&B Sofware, Cognex, National Instruments či MathWorks a Matrox Imaging. Kamery pracují také se softwarem nVision společnosti Impuls Imaging a se softwarem Common Vision Blox firmy Stemmer Imaging. Dalšími dodavateli kompatibilního softwaru jsou firmy Microscan, MVTec Software, NorPix, Silicon Software, NeuroCheck, Q.VITEC a SAC –Sirius Advanced Cybernetics.

 

Konstrukční provedení

Kamery Baumer EX i CX mají rozměr čela 29 × 29 mm. Díky objímce CS-mount umožňují využít cenově dostupné objektivy. Vzhledem k robustnímu pouzdru a tepelné ochraně je možné je použít při teplotě okolí až +65 °C. Jsou vybaveny čtyřpólovým konektorem M8 a upevňovacími závity M3 ze všech bočních stran pouzdra.

 

Díky mnohaletým zkušenostem v oblasti průmyslové senzoriky a širokému zaměření může AJP-tech spol. s r. o. nabídnout svým zákazníkům spolupráci při hledání optimálního řešení v souladu s jejich požadavky a maximální technickou podporu při implementaci průmyslových kamer doprovozu. Modely malých digitálních kamer Baumer ze série CX a EX představí brněnská firma AJP-tech spol. s r. o., ve stánku č. 43 v pavilonu E na Mezinárodním strojírenském veletrhu, který se koná ve dnech 3. až 7. října 2016 v Brně.

Ing. Jaromír Polák,
produktový specialista,

AJP-tech spol. s r. o.

Obr. 1. Průmyslové kamery EX

Obr. 2. Průmyslové kamery CX

 

Tab. 1. Průmyslové kamery EX

Tab. 2. Průmyslové kamery CX