Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Magnetické plovákové hladinoměry pro práci v nepříznivém i nebezpečném prostředí

číslo 4/2005

Magnetické plovákové hladinoměry pro práci v nepříznivém i nebezpečném prostředí

Společnost Level Instruments nabízí kompletní řešení pro měření polohy hladiny, průtoku, tlaku, teploty a vlhkosti. Všechny dodávané přístroje vyhovují příslušným českým i evropským normám. V tomto článku jsou představeny magnetické plovákové hladinoměry firmy Henrich Kübler AG Baar Švýcarsko, jejíž výrobky jsou dodávány na český a slovenský trh pod obchodní značkou KFG Level.

Obr. 1.

Obr. 1. Plovákový hladinoměr se závitovým připojením

Plovákové hladinoměry pro kontinuální měření, typ 1001 (obr. 1, obr. 2), pracují na principu Archimédova zákona. V balonkovém nebo válcovitém plováku je umístěn magnet, jehož magnetické pole, procházející stěnou duté vodicí tyče, spíná velmi malé kontakty jazýčkových relé.

Napájení měřicího obvodu je úměrné rozsahu měření. Rozlišení, tj. hustota jazýčkových kontaktů, může být podle typu 5, 10, 12,7 nebo 15 mm.

Zákazník má možnost vybrat si z široké škály materiálů vodicích tyčí odolných proti koroznímu působení mnoha chemikálií, např. korozivzdornou ocel, titan, legovanou ocel, mosaz, PVC (polyvinylchlorid), polypropylen, PVDF (polyvinyldifluorid), PA (polyamid), korozivzdornou ocel potaženou vrstvou fluoroplastů E-CTFE (ethylenchlortrifluorethylen) nebo PFA (kopolymer tetraflurethylenu a perfluoralkylvinyletheru) a další.

Pro danou aplikaci je třeba zvolit vhodný typ plováku v závislosti na měřeném médiu a tlaku. Délka vodicí tyče může být volena podle požadavků dané aplikace až v rozsahu 25 m.

Plovákové hladinoměry s označením 1001 spolehlivě pracují i při vysokých teplotách, v korozivním prostředí nebo v tlakových nádobách, a jsou tedy určeny nejen pro běžné použití, ale i pro aplikace náročné z hlediska bezpečnosti nebo nepříznivých provozních podmínek. Speciální materiály umožňují používat plovákové hladinoměry i pro měření médií, která na běžných plovácích ulpívají a tvoří nánosy. Hladinoměry jsou určeny také do prostředí s nebezpečím výbuchu. Dodávají se v provedení EExia nebo EExib (jiskrově bezpečném) a v provedení EExd (pevný závěr).

Obr. 2.

Obr. 2. Plovákový hladinoměr s přímým výstupem kabelu, sanitovatelný (podle 3A)

K technickým výhodám těchto plovákových hladinoměrů patří konstantní zobrazení polohy hladiny s velmi dobrou opakovatelností, a to i navzdory nahromaděné pěně, měnící se vodivosti a měnícímu se tlaku. Měřit lze také polohu rozhraní kapalin. Hladinoměry jsou k dispozici v provedeních pro teploty do 130 °C nebo vysokoteplotním do 200 °C (na vyžádání lze dodat i verze pro ještě vyšší teploty). Zobrazení polohy hladiny je možné přenášet na velké vzdálenosti. Montáž hladinoměrů je snadná a při provozu po dobu několika let tyto přístroje nevyžadují téměř žádnou údržbu. Díky možnosti výběru nejrůznějších materiálů jsou uvedené hladinoměry vhodné pro veškerá média. Podle požadavků zákazníků je lze opatřit certifikátem TÜV o výrobě ve shodě s AD HP 0 podle směrnice PED (Pressure Equipment Directive, 97/23/EG), certifikátem ATEX o shodě se směrnicí 94/9/EG, udělovaným společností SNCH (Société Nationale de Certification et d´Homologation), dále certifikáty GL (German Lloyd), BV (Bureau Veritas) a RINA (Registro Italiano Navale) pro použití při stavbě lodí a v námořní dopravě. K dispozici jsou též varianty vyrobené podle požadavků německého zákona o vodním hospodářství WHG (Wasserhausgesetz) a sanitovatelná varianta odpovídající směrnicím 3A pro mlékárenství a potravinářskou výrobu (USA).

Rozsah měření je až 25 m, tlak může být od vakua do 4,5 MPa. Krytí přístroje je podle provedení IP54 až IP68.

Další sortiment výrobků pro měření polohy hladiny

Vedle sortimentu magnetických plovákových hladinoměrů dodává firma také magnetické obtokové stavoznaky a magnetické plovákové spínače pro vertikální nebo horizontální montáž, jež jsou určeny pro indikaci limitních poloh hladin pro široký rozsah použití. V sortimentu jsou také přístroje k měření polohy hladiny pro provozní tlak do 40 MPa a teplotu od –160 do +400 °C, a to i v provedení do prostředí s nebezpečím výbuchu.

Firma Heinrich Kübler AG Baar Švýcarsko byla založena v roce 1976 a v současné době vyrábí více než dvacet tisíc přístrojů ročně a má síť poboček po celém světě. Ve společnosti je zaveden systém řízení jakosti podle normy ISO 9001.

Na českém trhu firmu KFG Level Heinrich Kübler AG Baar Švýcarsko zastupuje společnost Level Instruments. Sortiment kvalitních švýcarských výrobků za příznivé ceny je českým zákazníkům k dispozici již několik let.

Level Instruments

LEVEL INSTRUMENTS spol. s r. o.
Přemyslovců 43
709 00 Ostrava-Mariánské Hory
tel.: 596 622 884, 596 622 618
fax: 596 620 618
hot-line: 602 533 433
e-mail: info@levelin.cz
http://www.levelin.cz