Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

LonWorks na olympijských hrách

číslo 11/2004

LonWorks na olympijských hrách

V některých sportovních areálech, v nichž se odehrávaly letošní letní olympijské hry v Aténách, byl pro propojení technických zařízení budov použit otevřený komunikační systém LonWorks. Spojuje zařízení z platformy Excel5000 (Honeywell) a měřiče elektrického výkonu WattNode (Continental Controls). Celý systém se programuje a spravuje pomocí systému CARE (Honeywell), jenž využívá síťový operační systém LNS (Echelon). Účelem aplikace bylo monitorovat spotřebu energie a redukovat riziko výpadků napájení v průběhu her.

Měřiče WattNode a zařízení Excel5000 s certifikací LonMark jsou propojeny prostřednictvím sítě s volnou topologií a využívají jako přenosové médium splétaný dvoužilový kabel. Monitorují nízkonapěťové a vysokonapěťové rozvody a řídí přepínání na záložní zdroj v případě výpadku dodávky energie.

Výhodou komunikační sítě LonWorks je její otevřenost a možnost konfigurovat a řídit zařízení od různých výrobců jediným síťovým softwarovým nástrojem. Nejsou třeba žádné nákladné komunikační brány nebo jiná zařízení ani množství specializovaného softwaru.

Po skončení her plánuje řecká společnost Controline, realizátor projektu a místní distributor společnosti Honeywell, spojit sítě LonWorks jednotlivých sportovních zařízení navzájem s využitím sítě Ethernet. K tomu budou instalovány směrovače i.LON 100. Spojení pomocí Ethernetu umožňuje využívat pro monitorování a řízení celé sítě jazyk XML a webové nástroje.

(Bk)

Inzerce zpět