Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Logický analyzátor pro připojení k počítači

Logické analyzátory jsou zpravidla komplikovaná a drahá zařízení. LogicStudio 16 od firmy LeCroy však mění pohled na tuto techniku: je to výkonný přístroj, ale přitom se snadným ovládáním pomocí kurzoru na obrazovce počítače. Základem je záznamový modul, který se připojuje k počítači rozhraním USB 2.0 (obr. 1). V počítači je nainstalován software potřebný pro zobrazení signálů a ovládaní analyzátoru. K dispozici je časová značka, záznamový režim, dekódování signálů I2C, SPI a UART, široká nabídka funkcí spouštění (hranou, logickým signálem, signálem sběrnic) a jednoduchá navigace v programu.

Protože častou úlohou je současně analyzovat periodické průběhy signálů, logické signály a signály sériových sběrnic, je analyzátor LogicStudio 16 vybaven rozhraními pro osciloskopy LeCroy, Tektronix and Agilent. Připojují se pomocí konektorů BNC nebo rozhraním USB. V této kombinaci zařízení dokáže mnohem více než běžný logický analyzátor – plní funkci kombinovaného osciloskopu a umožňuje např. získat a zobrazit kompletní informace o průběhu signálů ve vestavném počítačovém systému.

Analyzátor LogicStudio 16 se ovládá běžnou počítačovou myší. Signály se třídí uchopením a přetažením, kolečko myši nastaví zvětšení nebo skenuje průběhy signálů s funkcí lupy, aby bylo možné zviditelnit všechny potřebné detaily. Nástroje pro ladění funkcí analyzátoru jsou dostupné z hlavní obrazovky. Programování analyzátoru je proto snadné a efektivní.

Analyzátor LogicStudio 16 má šestnáct vstupních kanálů. Vzorkovací frekvence je 1 GS/s při osmi kanálech, 500 MS/s při šestnácti kanálech. Minimální šířka detekovatelného pulzu je 3,75 ns. Úroveň signálů může být TTL, CMOS nebo uživatelsky nastavená v intervalu 0 až 7 V.

Software zahrnuje také nástroje pro dokumentaci měření a sdílení výsledků s jinými softwarovými aplikacemi.

Součástí dodávky je vlastní modul analyzátoru LogicStudio 16, sada vodičů pro šestnáct kanálů, sada dvaceti svorek, kabel USB, kabel BNC a referenční karta pro bezplatné stažení softwaru.

Vzhledem k výhodné ceně jde o přístroj, který najde uplatnění v servisních střediscích, vývojových dílnách, ale i ve školních laboratořích.

Analyzátor je možné objednat u společnosti Distrelec (www.distrelec.cz). Standardní dodací lhůta je 24 hodin.

(Distrelec)

Obr. 1. Logický analyzátor LogicStudio 16 připojený k přenosnému počítači