Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Leonardo technology na okruhu superbiků

Výrobce PP Tuning Racing Parts zvolil pro značení motocyklových součástí závodních motocyklů kategorie superbike značicí lasery Solaris. Nahradil tak problematické, málo odolné značení samolepicími štítky.

 

Světově známá česká společnost PP Tuning Racing Parts, s. r. o., vyrábí komponenty do sportovních motocyklů kategorie superbike. Ke značení využila cenově výhodnou variantu laserového značicího zařízení e-SolarMark EFLS od firmy Solaris s vláknovým laserem, který má energii pulzu 1 mJ a disponuje zobrazovacím polohovacím ukazovátkem (tzv. pointerem) s červeným světlem.

Dříve společnost PP Tuning Racing Parts používala ke značení samolepky, které však byly problémové – nevydržely náročné závodní podmínky na okruhu, velmi brzy ztrácely svou kvalitu nebo odpadávaly. Permanentní značení dílů vyřešilo laserové zařízení dodané firmou Leonardo technology, které vypaluje značení, jež je velmi kontrastní, mechanicky a tepelně stálé a téměř nezničitelné. Kvalitativně je značení laserem obrovský skok kupředu a navíc podtrhuje designový prvek funkčních profesionálních motodílů.

Majitel společnosti PP Tuning Racing Parts Pavel Kuzma při zpětném hodnocení implementace laserového značení sdělil: „Laserové zařízení od firmy Leonardo technology jsem pořídil před půl rokem. Je to investice, která designově vystřelila všechny značené výrobky úplně jinam. To, na co slyší i v mistrovství světa, je rychlost, spolehlivost a špičkový servis – to jsou atributy, které Leonardo splňuje. Jsem hrdý na to, že spolupracuji se špičkou.“

Jako hlavní klad zákazník oceňuje odolnost značení. Výhodou je také to, že značení je bezkontaktní. Nezanedbatelným přínosem je rovněž estetické dokreslení designu výrobku.

Kontakt na dodavatele je v inzerátu na str. 1.

(Leonardo technology s. r. o.)

Obr. 1. Leonardo je součástí mistrovství světa superbiků

Obr. 2. Řídítka motocyklu BMW S1000R

Obr. 3. Ke značení se používá zařízení e-SolarMark EFLS s vláknovým laserem