Aktuální vydání

celé číslo

08

2019

MSV 2019 v Brně

celé číslo

Lenze představuje nový, gesty ovládaný operátorský panel v800

Společnost Lenze se věnuje také potřebám pracovníků obsluhy strojů. Nový, uživatelsky přátelský operátorský panel s multidotykovým ovládáním (multitouch) v800 zjednodušuje obsluhu a sledování funkcí stroje. Umožňuje ovládání gesty, známé z každodenního používání chytrých telefonů a tabletů. Zdařile kombinuje nejmodernější hardware, inovativní software a ergonomickou obsluhu. Pro optimální přizpůsobení rozsahu funkcí potřebám konkrétního uživatele jsou k dispozici různé hardwarové a softwarové varianty.

 
Stále rostoucí individualizace produktů s sebou přináší to, že doba seřízení stroje se stává významným faktorem ovlivňujícím jeho produktivitu. Zkrátit dobu seřizování stroje je však možné jen tehdy, když je obsluha stroje co nejjednodušší. U společnosti Lenze jsou proto ve středu zájmu koncepce jednoduchých operátorských panelů s displejem s vysokým rozlišením a multidotykovým ovládáním.
 
Nový operátorský panel v800 umožňuje zobrazovat informace pro obsluhu ve velmi přehledné formě a funkce multidotykového ovládání (multitouch) a ovládání gesty usnadňují navigaci mezi jednotlivými okny. Obsluha tak ovládání stroje zvládne mnohem rychleji než u operátorských panelů využívajících klasické menu s nabídkami. Kromě toho je možné využít funkci ovládání oběma rukama, aby byla vyloučena chybná obsluha náhodným dotykem jednou rukou.
 
Operátorský panel v800 je dodáván jako panelové PC s krytím IP65 (v800 protec; obr. 1) nebo jako vestavný panel (v800; obr. 2) s krytím jen z čelní strany. Obě provedení obsahují procesor Intel čtvrté generace, skleněnou dotykovou obrazovku s kapacitním snímáním o velikosti úhlopříčky 13,3" a integrované polovodičové disky SSD. Software je založen na prostředí VisiWin 7 a je koncipován tak, aby aplikace spolupracovaly s řízením stroje nebo nadřazenou úrovní řízení.
 
Obr. 1. Operátorský panel v800 protec má krytí IP65 ze všech stran

Obr. 2. Operátorský panel v800 určený k vestavbě do panelu, např. do dveří rozváděče