Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Laserový senzor HG-F od Panasonic Industry

Společnost Panasonic Industry představuje laserový senzor HG-F, který dokáže spolehlivě detekovat objekty až na vzdálenost 3 m. Pracuje na principu ToF (Time of Flight), tzn. že může být instalován v dostatečné vzdálenosti od měřeného objektu, aby operátoři nebo ramena robotů mohli pracovat zcela volně.

Velký dosah snímače HG-F zajišťuje také flexibilitu při konstruo­vání: instalace na velkou vzdálenost dovoluje měřit i velké obrobky nebo výrobky různých výšek na lince.

HG-F spadá do laserové třídy 1, tzn. že nejsou nutná žádná speciální ochranná zařízení. Viditelný laserový paprsek umožňuje rozpoznat měřenou polohu, což je užitečné při nastavování senzoru. Kromě toho má HG-F speciální instalační režim, v němž zesílení intenzity světla usnadní uvedení do provozu.

Další výhodou laserového měření je to, že laserový paprsek potřebuje jen velmi úzký průchod k obrobku. Proto je HG-F vhodný tam, kde je pro optické měření k dispozici málo místa.

HG-F má kompaktní, lehké a pevné pouzdro z hliníkového odlitku o rozměrech 20 × 44 × 25 mm. Je tedy vhodný pro provoz v náročných prostředích s omezeným místem pro vestavbu. Vzhledem k tomu, že průměr paprsku je ve srovnání s běžnými snímači vzdálenosti s nastavitelným dosahem menší, lze snímač HG-F instalovat i do velmi úzké mezery ve stroji.

Panasonic Industry, https://industry.panasonic.eu/cs, bit.ly/3UjcT92