Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Lapp Group je dodavatelem pro řadu projektů u nás i zahraničí

číslo 10/2005

Lapp Group je dodavatelem pro řadu projektů u nás i zahraničí

Mnohým zákazníkům je mezinárodní společnost Lapp Group známa svou přední pozicí ve výrobě a dodávkách kabelů a kabelového příslušenství pro výrobce strojů a zařízení. Stále více zákazníků však poznává, že Lapp Group je silným a spolehlivým partnerem také při realizaci projektů jak v oblasti budování a rozvoje infrastruktury, tak výrobních kapacit.

Základní koncepcí projektové podpory společnosti Lapp Kabel, s. r. o., která již dvanáct let zastupuje společnost Lapp Group na českém a slovenském trhu, je být doslova v každém okamžiku trvale po boku svého obchodního partnera. V několika posledních letech zřejmě nejvíce dodávek společnosti Lapp Kabel směřuje do projektů v automobilovém průmyslu. Proto tuto zkušenost mohou potvrdit např. někteří dodavatelé elektromontážních prací pro automobilku TPCA Kolín, kam Lapp Kabel dodával významné množství výrobků zejména pro lakovnu, svařovnu a montáž vozů. Celosvětové zkušenosti s využitím elektroinstalačního materiálu Lapp Group v automobilovém průmyslu využívá také Škoda Auto, a. s., Mladá Boleslav, které společnost Lapp Kabel v loňském roce poskytovala technický poradenský servis a dodávky velkého množství různých výrobků dodavatelům výrobních zařízení pro nový model automobilu Škoda Octavia. Do nového závodu na výrobu automobilů PSA Trnava směřují kabely Ölflex Classic, jejichž dodávky v objemu 8 milionů korun byly zahájeny již koncem roku 2004. Celý projekt bude ukončen v příštím roce. V prosinci minulého roku byly taktéž zahájeny dodávky pro novou svařovací linku Audi ve VW Bratislava.

Obr. 1.

Obr. 1. Bezhalogenový kabel Ölflex Classic a plastová průchodka Skintop vyhoví i v náročných podmínkách průmyslových provozů

S produkty Lapp Group je možné se setkat i v oblasti chemie a petrochemie. V prosinci minulého roku byly realizovány první dodávky pro Ineos Chlor Runcorn, projekt, v němž společnost Lapp Kabel vystupovala jako subdodavatel pro britskou chemičku Ineos Chlor Ltd., která je druhým největším evropským výrobcem chloru. Kabely byly vyrobeny na zakázku v italském závodě Camuna Cavi (součást Lapp Group), který vyrábí kabely podle přání zákazníka, zejména právě pro oblast chemie a petrochemie. V současnosti se Lapp Kabel podílí na rekonstrukci linky na výrobu polypropylenových fólií pro kondenzátory Terichem Ukrajina, kam dodává ovládací kabely Ölflex Classic a kabelové vývodky Skintop v celkovém objemu 1,4 milionu korun.

Svébytnou skupinu projektů tvoří investice do rozvoje infrastruktury. V tomto segmentu je kladen velký důraz na bezpečnost ve smyslu požární odolnosti a vyloučení možnosti vzniku škodlivých látek. Od května letošního roku dodává Lapp Kabel bezhalogenové kabely Ölflex Classic v hodnotě přibližně 2,5 milionu korun pro Terminál Sever II – Prst C na letišti Praha-Ruzyně. Z loňských projektů lze uvést dodávky bezhalogenových kabelů pro tunel Mrázovka v Praze v hodnotě přes 7 milionů korun.

Již tradičním oborem pro dodávky Lapp Group jsou projekty na výstavbu či rozšiřování výrobních kapacit. V květnu byly ukončeny dodávky silových kabelů a ovládacích kabelů Ölflex Classic pro II. etapu výstavby rumunského závodu na výrobu ložisek INA Brašov. Této akce se společnost Lapp Kabel zúčastnila od projektu až po realizaci, objem zakázky byl přibližně pět tun a finanční hodnota 6 milionů korun. Významným projektem je rekonstrukce navíječky č. 1 ve válcovně za tepla v závodu U. S. Steel Košice, kam společnost dodává ovládací kabely Ölflex Classic. U téhož zákazníka byl v červnu dokončen projekt odprášení vysoké pece – filtrační stanice. V listopadu 2004 byla realizována dodávka ovládacích bezhalogenových kabelů Ölflex Classic pro továrnu na výrobu minerální vaty v běloruském městě Gomel a linku Spider ve firmě Kimberly Clark v Jaroměři. Investor zde instaloval novou výrobní linku na výrobu dětských plenkových kalhotek Huggies s rychlostí výroby 600 plenek za minutu; to kladlo extrémně velké požadavky na řízení a na spolehlivost všech elektrických rozvodů a datových přenosových cest.

Petra Heliová, Lapp Kabel, s. r. o.,
Ing. Petr Šovčík, Figura Public Relations