Aktuální vydání

celé číslo

10

2022

Chemie, potravinářství a farmacie

celé číslo

Lakovací systém ready2_spray je plně připraven pro průmysl 4.0

Společnosti KUKA a Dürr spojily své síly a vyvinuly integrovaný kompaktní robot ready2_spray pro automatizované lakování. Robot pochází od firmy KUKA a firma Dürr ho doplnila technologickými zařízeními. Vše je předinstalované a připravené k využití. Robot obsahuje plně kompatibilní a prověřené komponenty. Jde o kombinaci, která je na trhu unikátní a výborně vyhovuje požadavkům mnoha odvětví, včetně automobilového průmyslu. Hlavní oblasti použití jsou lakování dřeva, plastů, skla a kovu.

Obr. 1. Lakovací robot ready2_spray je společným produktem firem KUKA a Dürr (foto: Kuka)

Integrovaný lakovací robot zahrnuje běžný malý šestiosý robot KUKA řady Agilus (KR AGILUS KR 10 R1100 sixx EX) vybavený špičkovým technologickým zařízením od firmy Dürr pro nanášení nátěrových hmot. To je dostupné v několika konfiguracích připravených přesně podle individuálních požadavků zákazníků. Integrovaný lakovací robot se všemi jeho komponentami je zkompletován a předinstalován, a tak připraven k rychlému uvedení do provozu. Robot garantuje vysokou kvalitu nástřiku.

Robot ready2_spray umožňuje využít vodou ředitelné jednosložkové nebo dvousložkové nátěrové hmoty, šetrné k životnímu prostředí. Může být vybaven dávkovacími čerpadly, regulátory průtoku nebo měniči odstínů barev. V závislosti na požadavcích jej lze osadit automatickými pistolemi (vzduchové nebo bezvzduchové rozprašování) řady EcoGun nebo elektrostatickými vysokootáčkovými rotačními rozprašovači řady EcoBell2 od firmy Dürr.

Nevelké rozměry a předinstalovaná technologická zařízení robotu ready2_spray představují významnou inovaci v oblasti průmyslového lakování. Koncept integrovaného řízení zahrnuje v jednom řídicím panelu řízení pohybu robotu i nanášení nátěrových hmot. Navíc je tento lakovací systém plně připraven na průmysl 4.0.

Mezi hlavní výhody robotu ready2_spray patří:

  • snadné použití a instalace,
  • rozhraní pro připojení zařízení třetích stran,
  • montáž robotu na podlahu, zeď nebo strop,
  • moderní uživatelské rozhraní,
  • globální technická podpora,
  • dodávka dvou kvalitních zařízení v jednom kompletním řešení,
  • rychlá návratnost investice.

Dohoda o spolupráci obou firem zahrnuje vývoj, výrobu, marketingovou strategii a také procesy prodejního a poprodejního servisu. Tento obchodní model jim umožňuje nabízet robot na trhu společně. Stanovený cílový trh a marketinkové aktivity zahrnují dřevozpracující, keramický, sklářský, plastikářský nebo kovozpracující průmysl.

(KUKA)