Aktuální vydání

celé číslo

12

2020

Systémy DCS pro kontinuální a dávkové výrobní procesy

Provozní analytická technika

celé číslo

Kontrola kvality trupu dopravního letadla pomocí dronu

Na mezinárodním leteckém festivalu v Farnboroughu poblíž Londýna předvedly společnosti Intel a Airbus vizuální inspekci trupu dopravního letadla za použití dronu AscTec Falcon 8. Dron patentovaného tvaru V je vybaven kamerou Intel®RealSense™, která umožňuje inteligentní navigaci a vyhýbá se překážkám. Používá se kamera s rozlišením 42 Mpx. Dron letí po předem určené trase a automaticky pořizuje série snímků. Z fotografií ukazujících škrábance, důlky nebo defekty nátěru se vytvoří 3D digitální modely, které jsou uloženy do databáze a analyzovány. Dronem lze dokonale sledovat případné mechanické poškození trupu a v důsledku toho mohou technici omezit počet nebezpečných defektů.

Inspekce kvality je důležitým krokem na konci výrobního procesu, těsně před předáním letadla. Neporušenost trupu kontrolují technici také v rámci předletové přípravy – většinou za pomoci teleskopického jeřábu, a to i při nepříznivém počasí. Tato rutinní kontrola zabere až dvě hodiny, zatímco dron vybavený kamerou ji provede za necelých 15 min. Kromě úspory času se zlepší bezpečnost a pohodlí techniků, kteří mohou snímky z kamer vyhodnocovat v kanceláři.

 Inspekce prostřednictvím dronu se nyní vykonává na letounu Airbus A330 a plánuje se i další vývoj v ostatních leteckých programech společnosti Airbus. Videozáznam z demonstračního letu inspekčního dronu je zde: http://1url.cz/FtQPF.

(ev)

Obr. 1. Kontrola kvality trupu dopravního letadla Airbus pomocí dronu