Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Konstrukční díly pro elektroniku

Moderní elektronické přístroje se neobejdou bez elektromechanických komponent. Díky miniaturizaci sice částečně odpadly požadavky např. na montáž několika desek plošných spojů nad sebou, ale přístroje jsou zase o to složitější. Vzhledem k narůstajícím požadavkům na vnější vzhled přístrojů je kladen velký důraz také na rozmanitost sortimentu krabiček pro přístroje a upevňování součástek a dílů uvnitř. Tento článek podává stručný přehled nejčastěji dodávaných komponent z nabídky firmy Megatron. 

Rozpěrky desek plošných spojů

Rozpěrky neboli distanční sloupky (obr. 1) se používají všude tam, kde je třeba v krabičce upevnit desky plošných spojů osazené součástkami. K dispozici jsou rozpěrky z různých materiálů (plast, kov), s vnitřním závitem, s vnějším závitem nebo bez závitu. Firma Megatron nabízí kromě rozpěrek standardizovaných rozměrů také rozpěrky o délce specifikované zákazníkem. 

Držáky kabelů

Držáky kabelů (obr. 2) jsou určené k upevnění kabelů, ať už k desce plošných spojů, nebo k šasi zařízení. Dobré upevnění kabelů je základem spolehlivého přenášení elektrických signálů i napájení. Megatron dodává široký sortiment držáků kabelů v různém provedení, od malých průměrů, vhodných i pro jednotlivé vodiče, až po silnější kabely o průměru 40 mm i více nebo kabelové svazky. K dispozici jsou též držáky plochých kabelů. Kabely je možné do držáku upevnit pružným tvarovým spojením nebo zajistit šroubem či tvarovým nýtem. Podobně rozmanité jsou možnosti upevnění držáků ke konstrukci: šroubem, tvarovým nýtem či trnem, nalepením (dodávány jsou i držáky se samolepicí fólií) apod. 

Membránové průchodky

Na obr. 3 jsou membránové průchodky. Jsou určené k upevnění kabelů, které nejsou namáhané velkým tahem. Jejich výhodou je, že se přizpůsobí různým průměrům kabelů: stačí membránu propíchnout hrotem, protáhnout kabel a vznikne spoj, který je těsný proti prachu i vlhkosti. Tyto průchodky lze použít i tam, kde se počítá s dodatečnou montáží kabelu – např. se až při montáži určí, zda bude kabel z přístroje vystupovat nahoru, nebo dolů. Nevy­užitá průchodka potom funguje jako záslepka.   

Stahovací pásky

Stahovací pásky (obr. 4) jsou určené ke svázání několika kabelů do jednoho svazku. S výhodou je lze rovněž použít k upevnění kabelů ke konstrukci místo držáku kabelů. Nacházejí široké uplatnění jako pomocný upevňovací prvek i mimo elektrotechnický průmysl, např. při balení, ve stavebnictví nebo v zemědělství. 

Záslepky

Záslepky (obr. 5) do profilů nebo na míru do konkrétního přístroje chrání proti prachu a vodě nebo vylepšují vzhled zařízení. Z širokého sortimentu je možné vybrat vhodný výrobek podle požadovaného tvaru, barvy a materiálu, s různou odolností proti extrémním teplotám nebo chemikáliím a nebo s garantovanou odolností upevnění proti vlivu vibrací.  

Světlovody

Častou součástí moderních zařízení jsou světelné diody – LED. Ne vždy je lze umístit tam, kde jsou třeba. Potom pomůže světlovod. K dispozici jsou pevné světlovodné prvky i celé sestavy s diodou, ohebným světlovodem a zakončením, které se upevňuje do čelního panelu. Obě varianty jsou na obr. 6

Spojovací prvky a montážní příslušenství

Šrouby, matice a podložky jsou součástí téměř každého zařízení. Také v této oblasti je k dispozici množství provedení komponent, jež usnadňují montážní práce. Například plastové podložky různých barev lépe odliší jednotlivé spoje podle funkce (obr. 7). Pro zvýšení odolnosti šroubového spoje proti vibracím se používají ozubené nebo pérové podložky. Jejich montáž je ale zdlouhavá a náročná, protože je třeba je na šroub nasadit se správnou orientací. U malých šroubků tato operace vyžaduje kromě zručnosti dobrý zrak. Řešením jsou sestavy šroubků s podložkami na obr. 8, které jsou zalisované dohromady s hlavou šroubku. K montáži se tedy používá jen jeden montážní díl místo dvou a orientaci podložky nelze splést.

Více informací o sortimentu firmy Megatron zájemci získají na www.megatron.cz. 

(MEGATRON, s. r. o.)

Obr. 1. Rozpěrky desek plošných spojů

Obr. 2. Držáky kabelů

Obr. 3. Membránové průchodky

Obr. 4. Svazovací pásky

Obr. 5. Záslepky

Obr. 6. Světlovodné plastové prvky (nahoře) a kompletní sestava LED, světlovodu a vhodného zakončení (dole)

Obr. 7. Plastové podložky různých barev umožňují např. rozlišit funkci jednotlivých šroubových spojů

Obr. 8. Kombinované šroubky s pružnou podložkou nalisovanou na hlavě šroubku výrazně urychlují montáž a vylučují obrácené nasazení podložky na šroubek