Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Komponenty Turck, Banner a Kübler pro balicí průmysl

Přední světoví výrobci senzorové techniky a komponent průmyslové automatizace dodávají množství snímačů vhodných pro kontrolu a balení výrobků. Jde např. o kontrolu plnění kelímků, plastových nebo skleněných nádob, přítomnosti šroubovacího nebo korunkového uzávěru lahve, přítomnosti etiket, uzavření kartonu, přilepení víčka, polohy výrobku před balicí operací, rychlosti procesu, správného umístění a orientace etikety, čitelnosti data a označení objektu, položky před expedicí, polohy před dotisknutím data na obal, celistvosti a kompletnosti výrobku, počtu výrobků v balení apod.

 
K těmto úlohám se používají kapacitní, laserové, optické a ultrazvukové snímače, speciální snímače pro kontrolu přítomnosti etiket, rotační inkrementální a absolutní snímače polohy a snímače pracující na kamerovém principu.
 
Všechny tyto snímače jsou v nabídce firem Turck, Banner a Kübler. Další text se věnuje novinkám v jejich sortimentu.
 

Kapacitní snímače Turck řady BCT s režimem teach

Kapacitní snímače BCT (obr. 1) jsou určeny k měření polohy hladiny. Mají režim teach, který usnadňuje nastavení spínacího bodu a pomáhá eliminovat vliv usazenin na stěně nádoby nebo nečistot na snímací ploše senzoru. Závitové válcové provedení M18 a M30, s tranzistorovým výstupem PNP nebo NPN pokryjí všechny důležité úlohy. Na obrázku jsou použity pro měření polohy hladiny v nádobách s postřikem v zemědělství.
 

Kompaktní I/O moduly Turck TBEN-S pro analogové signály

Moduly TBEN-S (obr. 2) jsou zalité moduly se stupněm krytí IP67 v malém pouzdře se šířkou pouhých 32 mm a délkou 144 mm, jež jsou určeny pro sítě Ethernet, se čtyřmi nebo osmi analogovými vstupy nebo výstupy. Analogové vstupy dokážou zpracovat kromě běžných napěťových a proudových signálů i odporové výstupy ze senzorů teploty Pt100 nebo nízkonapěťové signály z termoelektrických článků nebo měřicích můstků.
 
V sortimentu jsou i moduly pro digitální vstupy a výstupy a čtyřkanálové moduly IO-Link.
 
Moduly umožňují nahradit dříve používané samostatné moduly Profinet, Modbus TCP nebo EtherNet/IP jediným univerzálním modulem.
 

Kompaktní rotační snímače polohy Kübler Sendix Base KI40

Snímače Sendix Base KI40 (obr. 3), založené na fotoelektrickém snímacím principu, vynikají malými rozměry (průměr 40 mm) a nízkou cenou. Jsou vhodné do stísněných prostorů nebo pro malé stroje. Mají hliníkové pouzdro, stupeň krytí IP64, rozsah provozních teplot od –20 do +75 °C, napájení 5 nebo 10 až 30 V DC (podle typu výstupu) a výstupy push-pull a otevřený kolektor nebo RS-422 s ochranou proti zkratu i přepólování. Jsou odolné proti rázům i vibracím a vhodné pro malé tiskárny, stroje na zpracování plastů, textilní stroje, automatická vrata atd.
 

Sběrné kroužky Kübler SR060E

Sběrné kroužky SR060E (obr. 4) přenášejí z pevných na otočné části stroje napájení a analogové či digitální signály. Díky materiálům kontaktů (stříbro nebo vzácné kovy) není třeba mazání olejem a je zajištěna dlouhá životnost. Obsahují tři výkonové kanály pro přenos proudu až 20 A a dva kanály pro přenos analogových nebo digitálních signálů. Jsou vhodné na hřídele od průměru 20 mm a mají krytí IP64. Vhodné použití naleznou v obalovém průmyslu a jejich hladké provedení usnadňující čištění splňuje požadavky potravinářského průmyslu. Typickými příklady použití jsou balicí stroje, roboty a jiné
manipulační stroje, včetně otočných stolů.
 

Laserové snímače konstrastu Banner Q3X

Laserové snímače kontrastu Banner Q3X (obr. 5) se vyznačují robustním korozivzdorným pouzdrem odolným proti chemikáliím, vysokým tlakům, mechanickým rázům a vibracím. Stupeň krytí je až IP69K. Snímače mají zkosený sedmisegmentový displej, který je dobře čitelný ze všech směrů, a několik stavových LED informujících o provozním stavu a stabilitě měření. Snímače Q3X jsou určeny k detekci velmi malých změn kontrastu na vzdálenost až 300 mm. Jejich předností je i velmi rychlá odezva, a to pouhých 250 ms.
 

Závěr

TURCK, s. r. o., nabízí v rámci svých bezplatných služeb zpracování návrhu řešení pro danou úlohu, předložení cenové nabídky a vyzkoušení funkčního principu u zákazníka. Při realizaci poskytuje kompletní dodávku hardwaru a softwaru, včetně uvedení do provozu, popř. napojení na informační systém zákazníka.
 
Jan David, TURCK, s. r. o. 
Obr. 1. Kapacitní snímače řady BCT
Obr. 2. Kompaktní I/O moduly TBEN-S do provozního prostředí
Obr. 3. Rotační snímače polohy řady KI40
Obr. 4. Sběrné kroužky SR060E
Obr. 5. Laserové snímače kontrastu řady Q3X