Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Komponenty pro Ethernet do průmyslového prostředí

číslo 2/2004

Komponenty pro Ethernet do průmyslového prostředí

S pronikáním Ethernetu do automatizace výroby vyvstává problém, jak jej integrovat do strukturované kabeláže nejen administrativních budov, ale také výrobních a zpracovatelských provozů a továren. Vnucuje se otázka, zda Ethernet zůstane jedním z řešení, která se používají v automatizaci průmyslových procesů, nebo zda se stane sjednocujícím prvkem všech průmyslových komunikačních řešení. Oborové svazy a normalizační grémia v současnosti pracují na vytvoření průmyslových komunikačních standardů pro budoucnost.

Obr. 1.

Co se týče administrativních budov a domácností, je situace v oblasti standardizace nepoměrně jednodušší než v průmyslu. Prostředí kancelářských budov je na celém světě v podstatě stejné, uživatelé mají téměř totožné požadavky a u Ethernetu a ISDN již existují normy pro přenos dat i hlasu. Jde především o normy EN 50173 (s českým ekvivalentem ČSN EN 50173 Informační technologie – Univerzální kabelážní systémy) a IEC/ISO 11801 (Information technology – Generic cabling for customer premises). Požadavky na komunikaci v průmyslu jsou však velmi různorodé, často i v rámci jediné aplikace. Se zcela různými požadavky se lze setkat v automobilovém průmyslu, v petrochemických rafineriích, v polygrafickém průmyslu nebo v logistice. Proto si každý obor v průběhu doby vypracoval vlastní normy. Na trhu se prosadilo mnoho systémů, z nichž každý má pro určité oblasti aplikací své výhody, ale v jiných je v podstatě nepoužitelný. Lze jmenovat např. Profibus, Interbus, DeviceNet, AS-i nebo CAN.

Mezi početnými renomovanými evropskými firmami trvale drží krok s technickým rozvojem také společnost Phoenix Contact, která v rámci permanentních inovací nabízí jednoduchou realizaci komunikačních řešení na bázi Ethernetu. Díky dlouholetým zkušenostem mohla tato společnost požadavky odběratelů svých produktů převést do vynikajících vlastností technických i programových prostředků, vyznačujících se jednoduchou obsluhou, komfortní a snadnou diagnostikou a údržbou, dlouhou životností a velkou spolehlivostí.

V této souvislosti je možné jmenovat alespoň některé vybrané produkty ze sortimentu této společnosti:

  • řadu modulárních elektronických přepínaných rozbočovačů (switches) označených FL (deset typů) s možností rozšíření až na 24 portů a s připojením kroucenými páry vodičů, optickými skleněnými nebo cenově výhodnými plastovými vlákny HCS,

  • instalační systém I/O řady Inline doplněný šestnáctikanálovými, popř. 32kanálovými moduly, koncipovanými pro sběrnice Interbus, Profibus DP, DeviceNet a CANopen,

  • konfigurační a diagnostický software pro ethernetové sítě v průmyslové automatizaci, potřebný pro uvádění do provozu, správu a údržbu sítí, jehož součástí je také konfigurátor FL I/O,

  • průmyslový modem (obr. 1) pro JTS (odesílání faxových zpráv) a bezdrátové sítě GSM (odesílání zpráv SMS),

  • několik typů převodníků pro optická vlákna o délce kabelu až 10 km, vlnové délky 660, 850 a 1 300 nm.

V rámci rozsáhlého příslušenství lze bez problémů dodat speciální optické kabely včetně konektorů v provedení do průmyslového prostředí, rychlospojovací konektory různých provedení a také komunikační bránu (server) pro přechod z rozhraní RS-232 na Ethernet. V sortimentu jsou také přepěťové ochrany pro ethernetové sítě.

Závěrem je třeba zdůraznit šíři služeb, které firma Phoenix Contact poskytuje v rámci „automatizace se všemi službami„, konceptu, který zahrnuje poradenství, odborná školení, rychlý servis, podporu pro plánování, programování a uvádění strojů a zařízení do provozu.

(Podle přednášky B. Horrmeyera Ethernet in der Industrieumgebung, přednesené na veletrhu SPS/IPC/Drives v listopadu 2003 v Norimberku, a firemní publikace Phoenix Contact Wir machen Ethernet einfach.)

Gustav Holub

Phoenix Contact, s. r. o.
Kobližná 2
602 00 Brno
Tel./fax: 542 213 701
http://www.phoenixcontact.com

Inzerce zpět