Aktuální vydání

celé číslo

06

2023

Automatizace v chemii a petrochemii

Hladinoměry a průtokoměry, analyzátory tekutin a plynů

celé číslo

Kompaktní průmyslový počítač s dotykovým panelem a s Windows CE

Automa 4/2000

(Firemní článek)

Kompaktní průmyslový počítač s dotykovým panelem a s Windows CE

Firma ADVANTECH, jeden z předních výrobců průmyslové počítačové techniky, uvedla v nedávné době na trh novinku z oblasti panelových PC, vhodnou pro méně náročné aplikace, jako je např. obsluha jednoúčelových strojů. Je to HMI-640, zatím nejmenší panelový počítač, určený pro oblast jednotek rozhraní člověk-stroj (tzv. jednotek HMI), s operačním systémem Windows CE.

Obr. 1.

Počítač byl navržen tak, aby jeho obsluha byla snadná, aby byla možná nenáročná integrace uživatelského softwaru a aby jeho servis byl jednoduchý. Pro dosažení maximálního uživatelského komfortu v prostředí Windows CE je šestipalcový LCD dodáván s dotykovým panelem, který umožňuje ovládat počítač bez klávesnice. Vzhledem k předpokladu, že počítač bude používán v náročném průmyslovém prostředí, má čelní panel HMI-640 krytí IP65 a klasický pevný disk byl nahrazen odolným diskem flash (CFC) bez pohyblivých dílů, který je vhodný pro prostředí, v němž by obvyklé pevné disky kvůli rázům a vibracím neobstály.

Panelový počítač HMI-640 je standardně vybaven kartou CPU CPC-2245 s procesorem 486, RAM 32 MB a displejem STN velikosti 6" s rozlišením 640 × 480. K dispozici jsou rovněž všechna standardní připojení: dva sériové porty, paralelní port, Ethernet 10/100, klávesnice, myš a konektor PC/104. Pevný disk v podobě kompaktní karty flash má kapacitu 8 až 90 MB. Technologie PC/104 navíc umožňuje počítač rozšířit o další dva moduly, např. pro připojení analogových nebo digitálních signálů z technologie. Interní měnič napájí počítač napětím v rozsahu 18 až 30 V DC.

Jak již bylo zmíněno, celá sestava je dodávána s operačním systémem Windows CE firmy Microsoft a prostředím Advantech HMI runtime. Je ideální stavebnicí především pro výrobce strojních zařízení, procesních jednotek, automatizovaných systémů v budovách a domácnostech a bezpečnostních systémů. Mimo to hardwarová platforma umožňuje i vývoj aplikací pod operačními systémy DOS, Windows nebo LINUX a ve spojení s propojením Fast Ethernet se stává efektivním řešením i pro rozsáhlé síťově propojené systémy.

Další klíčovou součástí řešení systému na platformě Windovs CE je aplikační software HMI Advantech. Tento softwarový nástroj, jehož součástí je univerzální sada předdefinovaných řídicích a aplikačních modulů, významně usnadňuje vývoj aplikací. Grafickou vizualizaci aplikace lze sestavit v pouhých čtyřech krocích (vyber, připoj, konfiguruj a spusť). Uživatelská aplikace se konfiguruje na libovolném počítači s Windows NT, 95 nebo 98. Navíc má aplikační software HMI Advantech rozhraní pro OPC, které umožňuje přímo integrovat automatizační jednotky a průmyslové sítě jiných výrobců.

Kromě Advantech HMI je možné spolu s jednotkou dodat další aplikační software firem Intellution, ICONICS, PCSoft a Indusoft, které plně vyhověly při testech kompatibility. Advantech poskytuje též podporu a služby, které pomohou zákazníkům postavit jejich aplikaci HMI v prostředí Windows CE. OEM výrobci a koncoví uživatelé tak mohou zvolit vývojové prostředí, které nejlépe vyhovuje jejich aplikacím.

Panelový počítač HMI-640 se dodává v těchto provedeních:

  • standardní systém (HMI-640S) s DOS, Windows (option) nebo LINUX (option),
  • systém s osazeným 16MB modulem Compact Flash s ICONICS Pocket GENESIS CE (HMI-640S-ICO),
  • systém s osazeným 16MB modulem Compact Flash s řídicím a procesně vizualizačním softwarem ADVANTECH, vývojovým prostředím GeniDAQ pro Windows CE (HMI-640S-6NI).

Bližší informace naleznete na webové adrese www.future.cz nebo si je můžete vyžádat u pracovníků firmy Future ICS

FUTURE ICS a. s.
Šumavská 15
602 00 Brno
tel.: (05) 41 21 88 84
fax: (05) 74 72 45
e-mail: ICS@future.cz