Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Kompaktní i modulární jednotky vzdálených vstupů a výstupů

Společnost Turck, specialista v oboru senzorové a sběrnicové techniky, neustále doplňuje svou nabídku v oblasti vzdálených vstupů a výstupů novými produkty, které rozšiřují možnosti použití této techniky. Modulární systémy vzdálených I/O BL20 pro montáž do rozváděče a BL67 pro použití přímo v provozu, stejně jako kompaktní moduly I/O BL Compact, nejsou čtenářům časopisu Automa neznámé; množství článků o těchto systémech je možné najít např. pomocí fulltextového vyhledávače na webových stránkách časopisu (www.automa.cz). Tento článek se bude věnovat několika novinkám, které společnost uvedla na trh v loňském roce nebo je
chystá pro tento rok.
 

Kompaktní moduly I/O

Jednotky typové řady BL compact jsou vstupní a výstupní moduly s velkou variabilitou možných kombinací vstupů a výstupů. Ve verzi určené do provozních podmínek využívají osvědčené konstrukční prvky a elektronické komponenty použité u typové řady modulárních I/O BL67, ale umístěné v kompaktním malém a odolném pouzdru, dokonale utěsněném epoxidovou pryskyřicí.
 
Až šestnáct digitálních nebo analogových kanálů na jednotku – to je dostatečné množství pro to, aby bylo možné pomocí těchto prvků realizovat velké množství různých úloh. Kromě běžných variant analogových a digitálních vstupů a výstupů jsou k dispozici i varianty s RS-232, RS-485, SSI nebo vstupy z RFID a s různými speciálními kombinacemi I/O.
 
Moduly BL compact se dodávají s pouzdrem ve třech velikostech (obr. 1) a s šesti různými profily I/O. Připojit je lze na sběrnice Profibus-DP, DeviceNet a postupně se připravují další varianty (IO-Link, CAN, průmyslový Ethernet atd.). Variabilita je tedy velká.
 
Zajímavou možností je vytvořit při použití jednotek BL compact podřízenou síť a tu připojit na programovatelnou komunikační bránu modulárního systému BL67 nebo BL20, určenou pro některou z variant průmyslového Ethernetu (koncepce BL remote).
 

Kompaktní modul s komunikační bránou pro Profinet

Tam, kde nejsou třeba všechny funkce programovatelné komunikační brány (blíže viz článek [David, J.: Komunikační jednotka pro I/O systémy BL67 a BL20, Automa 2007, č. 10, s. 38]), lze kompaktní moduly I/O do sítí průmyslového Ethernetu připojit i přímo. Kompaktní jednotka FXEN (obr. 2) je modul I/O určený k montáži v provozních podmínkách (s krytím IP67), který lze připojit do průmyslové ethernetové sítě. Díky vestavěnému ethernetovému přepínači s funkcí detekce zapojení kabelu (autocrossing) může být jednotka použita i v síti s liniovou topologií. K dispozici jsou varianty pro Modbus TCP, Ethernet/IP a nově i pro Profinet RT, variantu Profinetu, která je pro tyto úkoly vzhledem k cyklickému čtení dat z I/O nejvhodnější. Verze s označením IM16 má šestnáct digitálních vstupů, XSG16 má šestnáct digitálních kanálů, které lze podle požadavků konfigurovat jako vstupy, výstupy nebo invertované vstupy.
 
Jednotku FXEN lze konfigurovat a její parametry nastavovat pomocí FDT/DTM. Jednotka se k ethernetovému kabelu připojuje čtyřpólovými konektory M12, odolnými proti vibracím a rázům. Stejné konektory se používají i k připojení I/O.
 

Cenově výhodná ethernetová komunikační brána pro BL20

Na podzim 2008 představila společnost Turck novou ethernetovou komunikační bránu určenou pro modulární systém I/O BL20. Protože Ethernet je v současné době k dispozici u mnoha řídicích systémů, průmyslových počítačů a jednotek HMI, představuje nová brána jednoduchou a cenově výhodnou možnost, jak připojit I/O v systému BL20 k těmto řídicím prvkům. Kromě nízké ceny (dokonce i ve srovnání s komunikačními bránami pro CANopen) jde o řešení úsporné také z hlediska rozměrů: nová brána má šířku jen 33 mm a přitom obsahuje i napájecí jednotku a ethernetový přepínač. Každá brána má dva porty s konektory RJ45. Podporovány jsou protokoly Modbus TCP a EtherNet/IP. Navzdory malým rozměrům podporuje brána všechny funkce systému BL20 a lze k ní připojit digitální i analogové I/O, signály RFID nebo spouštěče motorů do 15 kW.
 
Obr. 1. Tři varianty pouzder modulů BL compact
Obr. 2. Jednotka FXEN systému BL67 funguje jako komunikační brána pro průmyslový Ethernet
Obr. 3. Ethernetová komunikační brána pro modulární systém BL20