Aktuální vydání

celé číslo

05

2021

Perspektivy automatizace, umělá inteligence v automatizaci; prostředky automatizace v době lockdownu
celé číslo

Kniha: Programování ve Windows pomocí MFC

Automa 8/2000

Kniha: Programování ve Windows pomocí MFC

Většina programů pro Windows se v současné době píše v jazycích C, C++, Visual Basicu a Pascalu, lze je však vytvářet v mnoha dalších prostředích. Tato rozmanitost hlasitě volá po objektově orientovaném programovacím jazyku. Řada programátorů ve Windows dospěla k přesvědčení, že C++ je nepřekonatelnou alternativou k jazyku C. Programování je snazší díky součinnosti s knihovnou tříd, která je extraktem API a současně vtěluje základní chování systému a ostatních objektů do znovupoužitelných tříd.

Většina programátorů v C++ se pevně usadila v knihovně tříd Microsoft Foundation Class (MFC). Windows mají samozřejmě také jiné knihovny, ale jedině MFC byla implementována společností, která vyvinula také operační systém. MFC je tak neustále průběžně aktualizována o nejnovější změny vlastního operačního systému. Poskytuje také vyčerpávající množinu tříd reprezentujících vše od oken až po ovládací prvky ActiveX. Tím značně usnadňuje vytváření nových aplikací pro Windows.

Kniha začíná základy MFC, postupuje k architektuře dokument – pohled a závěrem vysvětluje pokročilá témata včetně ActiveX, OLE a COM. Autor Jeff Prosise svým srozumitelným, přitom nezjednodušujícím vysvětlováním nasadil laťku ostatním učitelům programování hodně vysoko.

Na CD najdete plnou verzi Microsoft Visual C++ 6.0 Introductory Edition a otestované zdrojové i spustitelné soubory podle příkladů z knihy v původní i lokalizované podobě, které kromě studia poslouží i jako pohotový základ pro vlastní aplikace.

Jeff Prosise: Programování ve Windows pomocí MFC. Computer Press, 2000. 1168 + CD, 997 Kč, 1 496 Sk. Knihu si lze objednat v internetovém knihkupectví Vltava.