Aktuální vydání

celé číslo

01

2025

Veletrh Amper 2025, automatizace v energetice a systémy managementu energií

Snímače teploty, tlaku, průtoku a hladiny, řídicí technika budov

celé číslo

Klesající investice a nedostatek odborníků brzdí české hospodářství

Jaké jsou vyhlídky české ekonomiky, mapuje každoroční průzkumu Česko-německé průmyslové a obchodní komory (ČNOPK). Výhled na letošní rok je mírně optimistický, ale klesající investiční výdaje, zejména ve zpracovatelském průmyslu, ohrožují konkurenceschopnost ekonomiky. Vyplývá to z aktuálního konjunkturálního průzkumu ČNOPK. Situaci dále zhoršuje tlak na náklady a administrativní zátěž.

 

Konjunkturální průzkum ČNOPK probíhá od roku 2002 a z dlouholetých výsledků je možné dobře sledovat, jak se mění pohled podnikatelů na různé podmínky pro působení v ČR a jaká jsou jejich očekávání. Průzkumy probíhají v šestnácti zemích střední a východní Evropy a jsou vyhodnocovány společně. V České republice se konjunkturální průzkum uskutečnil v období od 19. února do 15. března 2024 a zúčastnilo se ho 140 firem. Hlavním oborem zúčastněných firem byly většinou služby (42 % účastníků), zpracovatelský průmysl (39 %) a obchod (11 %), v menší míře stavebnictví (6 %) a zásobování energií, vodou a zpracování odpadu (2 %).

 

Náročná přítomnost a mírný optimismus do budoucnosti

V prvním čtvrtletí 2024 považovaly firmy ekonomickou situaci ČR za nejhorší za posledních deset let. To je ovlivněno velmi obtížným rokem 2023, v němž se mnohé firmy potýkaly s nedostatkem polovodičů, přetrvávajícím nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, rekordní inflací a v důsledku toho dalším růstem nominálních mezd. Graf na obr. 1 ukazuje, že pouze 12 % firem (oproti 19 % v roce 2023) hodnotí současnou ekonomickou situaci jako dobrou, 22 % jako špatnou. Tento rozdíl deseti procentních bodů je nejhorší od roku 2013. Ekonomické vyhlídky pro letošní rok však naznačují mírný optimismus (obr. 2), zlepšení očekává 30 % firem (oproti 19 % v předchozím roce).

 

Nepříznivý vývoj investičních výdajů

Alarmující je vývoj investičních výdajů pro rok 2024. Pokles investic letos očekává 39 % respondentů (obr. 3), včetně zástupců automobilového a strojírenského sektoru. Klesající trend trvá už téměř šestým rokem. A to i přesto, že roste tlak na investice např. do digitalizace a automatizace i do vývoje nových obchodních modelů.

„Jedním z důvodů jsou zvyšující se náklady společností téměř ve všech oblastech – na dodávky energií, mzdy, suroviny a dodavatelské řetězce. Nákladné je také zvyšující se administrativní úsilí v důsledku četných důkazních povinností, které jsou společnostem uloženy,“ vysvětluje výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.

 

Co brzdí podnikání a co ho posiluje

Graf na obr. 4 ukazuje, že v současnosti se podnikatelé potýkají nejvíce s poklesem poptávky doma i v zahraničí, ale trápí je také nedostatek kvalifikovaných pracovníků a rostoucí ceny energií. Poněkud hůře než v předchozích letech posuzují firmy Českou republiku jako investiční lokalitu (obr. 5). Za největší výhody pro investování v ČR považují členství ČR v EU a kvalitu zdejších telekomunikací. Vyhovuje jim rovněž kvalita a dostupnost lokálních dodavatelů, platební morálka a spolehlivé zásobování energií. Za největší slabinu považují nedostatek kvalifikovaných pracovních sil.

 

Pohled na německé hospodářství

Pro české hospodářství je velmi důležitá ekonomická situace v Německu. Proto jsou zajímavé také výsledky konjunkturálního průzkumu v Německu za účasti 27 tisíc firem. Ty ukazují špatnou náladu i nepříliš dobrá očekávání podnikatelů. Třetina z nich předpokládá zhoršení ekonomické situace z důvodu nedostatečné poptávky, vysokých cen energie a nedostatku kvalifikovaných pracujících. Německé firmy si též stěžují na neúměrnou byrokracii. Často investují v zahraničí, aby ušetřily. Německou ekonomiku čeká pokles jako v loňském roce. Je zcela výjimečné, aby německé hospodářství ztrácelo dva roky po sobě.

Naděje na hospodářské oživení však posilují klesající ceny energií, klesající míra inflace a mírně rostoucí světová ekonomika. V ekonomicky náročné době je o to důležitější úzká spolupráce s našimi významnými partnery a sousedy, jako je Česká republika. Naše bilaterální ekonomické vztahy jsou příkladem úspěchu, na který se německé firmy právem a s nadějí zaměřují i dvacet let po vstupu České republiky do EU,“ uvedla Melanie Vogelbachová, vedoucí oddělení mezinárodní hospodářské politiky Německé průmyslové a hospodářské komory (DIHK).

 

Další směry průzkumu

Konjunkturální průzkum ČNOPK se zaměřoval i na digitalizaci ve firmách. Za největší výzvu pro úspěšnou digitalizaci považují firmy další vzdělávání zaměstnanců a jejich postoj ke změnám, které s sebou digitalizace nese.

 

(ev)

Obr. 1. Současná ekonomická situace ČR v očích účastníků průzkumu (zdroj: ČNOPK)

Obr. 2. Jaký vývoj českého hospodářství očekávají zúčastněné firmy (zdroj: ČNOPK)

Obr. 3. Vývoj investičních nákladů v průmyslu (zdroj: ČNOPK)

Obr. 4. Co ohrožuje podnikání firem v tomto roce (zdroj: ČNOPK)

Obr. 5. Postavení České republiky jako vhodné lokality pro investice se mírně zhoršilo (zdroj: ČNOPK)