Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Klapkové průtokoměry TSK od firmy Kobold

Pro měření průtoku médií v obtížných podmínkách, jako jsou vysoké teploty, znečištěná média nebo prostředí s nebezpečím výbuchu, je možné použít jednoduché klapkové průtokoměry. V sortimentu firmy Kobold mají klapkové průtokoměry označení TSK.

 

Měřicí princip

Klapkový průtokoměr je vybaven otočnou klapkou, která je vystavena dynamickému tlaku proudícího média. Tlak na povrch klapky vyvolává točivý moment, proti němuž působí pružina v otočném uložení klapky. Čím větší je tlak média na klapku, tím více se klapka natočí, než dosáhne rovnovážné polohy. Z úhlu natočení je možné určit průtok.

Úhel natočení se přes magnetickou spojku přenáší na ručku indikátoru nebo je prostřednictvím magnetického snímače polohy převáděn na elektrický signál, který je dále zpracováván v převodníku. Výstup převodníku může být přiveden do řídicího systému nebo regulátoru průtoku.

Z popsaného principu vyplývá, že klapkové průtokoměry jsou vhodné pro měření průtoku kapalin v potrubích. Princip je podobně jednoduchý jako u plováčkových průtokoměrů, ale ty mohou být montovány jedině svisle, protože proti síle proudícího média působí tíha tělíska. Klapkový průtokoměr může být namontován v libovolné pozici.

Stupnice indikátoru musí být kalibrována pro dané médium nebo médium se stejnými fyzikálními vlastnostmi.

 

Technické parametry

Klapkový průtokoměr TSK od firmy Kobold je průtokoměr robustní konstrukce, který je možné využít pro měření v obtížných podmínkách. Je k dispozici i verze pro vysoké teploty média – průtokoměr potom bez obtíží měří od –40 do +300 °C.

Rozsah měření je od 0,5 až 3,5 m3/h po 200 až 1 500 m3/h, přesnost je ±2,5 % rozsahu. Tlak média může být až PN40. Velikost kruhové sendvičové příruby je od DN 25 po DN 500.

Průtokoměr je z korozivzdorné oceli nebo ze slitiny Hastelloy, popř. z PTFE.

Kromě přímého indikátoru může být snímač opatřen limitními elektrickými kontakty (indukční spínače, mechanické mikrospínače) nebo převodníkem na analogový výstup, volitelně s protokolem HART nebo s rozhraním Profibus-PA. K dispozici je také modul čítače pro měření proteklého množství.

Třída krytí je IP65. Průtokoměr je možné použít i v prostředí s nebezpečím výbuchu (II 2G EEx ia IIC T6). Vzhledem k robustní konstrukci a provozu s minimálním opotřebením je vhodný i pro bezpečnostní úlohy.

Příruba je standardně sendvičového typu. Na zakázku je možné dodat i jiný typ procesního připojení.

Průtokoměry TSK jsou na obr. 1. K tomu malou poznámku: na předním průtokoměru je kromě loga Kobold také logo Heinrichs. Je to proto, že průtokoměry byly původně vyráběny pod touto značkou, ale od 1. ledna 2008 se společnost Heinrichs Messtechnik, tradiční výrobce měřicí techniky s více než stoletou tradicí, stala součástí skupiny Kobold.

 

Použití

Klapkový průtokoměr TSK se využívá např. pro měření průtoku chladicí nebo oplachové kapaliny, ve vodárenství a při zpracování odpadních vod, a to i silně znečištěných, pro širokou škálu médií v chemickém průmyslu nebo v energetice a také jako součást strojů a strojních zařízení.

 

(KOBOLD Messring GmbH)

 

Obr. 1. Klapkové průtokoměry TSK