Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Systémoví integrátoři často řeší problém, jak vyhovět tlaku zákazníka na co nejnižší cenu kamerového systému a zároveň si nezpůsobit problémy výběrem sice levných, ale méně kvalitních komponent. Nejdůležitějšími částmi, na kterých z valné části závisí věrohodnost a opakovatelnost kamerového testu, jsou kamera, optika a také vhodná osvětlovací soustava. A zvláště u kamer, které jsou technicky nejsložitější částí této trojice, je patrný výrazný trend ke zmenšování jejich rozměrů a zároveň snižování jejich ceny. Zejména v případech, kdy je požadováno použití většího množství kamer připojených do jednoho zařízení, hraje jednotková cena kamery významnou roli.
Snižovat náklady na komponenty kamerového systému...
Výrobce kamer pro strojové vidění, německá firma Basler AG, přišel s řadou kamer Ace, které vynikají zejména malými rozměry a nízkou cenou. Kamery Basler Ace se připojují k vyhodnocovacímu systému prostřednictvím gigabitového Ethernetu. Jednoduchost a snadná implementace tohoto rozhraní dále snižují náklady na celé zařízení. Kamery lze použít i v klasické ethernetové infrastruktuře bez dodatečných nákladů na drahé karty pro zpracování obrazu. Mohou být volitelně napájeny i z komunikačního rozhraní (PoE), takže nevznikají starosti s další kabeláží.
Všechny gigabitové kamery Basler podporují standardy GigE Vision a GenICam, což zaručuje jejich snadné použití v naprosté většině programů na zpracování obrazu. Pro ty, kdo vyvíjejí vlastní systém, je k dispozici softwarový balíček Software Developer Kit (SDK) pro nejrozšířenější programovací jazyky (C, C++, .NET, VB).
... ale přitom neslevit z požadavků na kvalitu a výkon
Firmě Basler se na základě zkušeností s populárními kamerami řady Scout podařilo vyvinout velmi efektivní hardwarovou platformu pro kamery Ace, která zabere minimum vnitřního prostoru kamery a přitom zachovává velkou kvalitu obrazového výstupu. Spotřeba elektrické energie je oproti předchozím modelům poloviční (2 až 3 W, v závislosti na použitém senzoru), a odvod tepla z elektroniky je tudíž dostatečný i při velmi kompaktních rozměrech kamery.
Zlepšení kvality informace pro následné vyhodnocení obrazu je možné dosáhnout jeho úpravou již přímo v kameře. Výsledkem může být menší zatížení počítače vyhodnocujícího obraz z kamery. Použít lze mimo jiné tyto funkce:
-
AOI – výřez pouze oblasti, která uživatele zajímá; vede ke snížení požadavků na přenosovou kapacitu a výpočetní výkon počítače,
-
ReverseX – zrcadlové otočení obrazu,
-
Gamma Correction – nelineární úprava jasu, snížení šumu: odstranění informací v pozadí,
-
Binning – logické spojení sousedních buněk: zdvojnásobení citlivosti kamery,
-
automatické nastavení expozice, zesílení a vyvážení bílé; to je užitečné v případě měnících se světelných podmínek.
Parametry kamer Ace od firmy Basler jsou uvedeny v tab. 1.
Obr. 1. Kamery Ace od firmy Basler s velmi kvalitním obrazem jsou nenáročné na prostor
Tab. 1. Přehled dostupných typů kamer Basler Ace