Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
První systém strojového vidění vyvinula společnost Panasonic Electric Works (dříve Matsushita) pro vnitrofiremní použití již v roce 1980. Velmi brzo si toto řešení výstupní či průběžné kontroly získalo oblibu a začalo se již následující rok prodávat pod obchodním označením Imagechecker. Některé systémy z této doby jsou v provozu dodnes. Později představená řada A stanovila charakteristické znaky nové generace kompaktních systémů pro strojové vidění, které i nyní určují trendy v této důležité oblasti průmyslové automatizace. Díky úzkému kontaktu se systémovými integrátory a zákazníky zná společnost Panasonic Electric Works (PEW) skutečné požadavky na tyto systémy určené pro použití v průmyslu.
Strojové vidění – cesta ke kvalitní výrobě
Digitální zpracování a vyhodnocování, pro které se vžilo označení strojové vidění, přináší uživatelům v průmyslové sféře mnoho výhod, ať již je to menší počet zmetků ve výrobě, možnost včas rozpoznat výrobní chyby, vyšší produktivita, optimalizace toku materiálu či méně reklamací, a tím i větší spokojenost zákazníků. Systémy strojového vidění nikdy „nespí“, nikdy nejsou ani na okamžik nepozorné. Pracují nepřetržitě 24 hodin denně 365 dní v roce, bez nároku na přestávky nebo dovolenou. Přitom dokážou zjistit chyby, kterých si často nepovšimne ani vycvičené lidské oko. Neuniknou jim ani chyby velikosti jednoho mikrometru (setina průměru lidského vlasu). Detekce je reprodukovatelná se stále stejnou přesností a možností objektivně dokumentovat dosažené výsledky.
Pečlivá volba vhodného systému
Při jakékoliv poptávce ze strany zákazníka je nejprve analyzován jeho výrobní proces. Je třeba přesně stanovit potřeby, rychlost a kvalitu detekce. Na základě výsledků testů v laboratořích Panasonic Electric Works (PEW) je určen optimální systém, který by měl být zaveden do průmyslového provozu. Jestliže by laboratorní zkoušky nedaly jednoznačnou odpověď, který ze systémů je pro řešení nejvhodnější, přistupuje PEW k testům přímo na pracovišti odběratele, kde jsou zohledněna také vlhkost, teplota, prašnost, vibrace, osvětlení a další faktory ovlivňující finální rozpoznávání. Cílem tohoto pečlivého zkoumání je, aby byl do provozu zařazen kamerový systém opravdu technicky vyhovující, ale zároveň s optimální finanční návratností.
Jako jediný výrobce nabízí PEW celé spektrum systémů strojového vidění z vlastní produkce, od malého kamerového senzoru AE20 (LigtPix), přes „černobílé“ i „barevné“ kompaktní systémy (A100/200, AX40, PV310) až po systémy na bázi PC (P400//P400MA). Novinkou v rodině produktů pro snímání obrazu v průmyslu je systém PV500, který hned při své premiéře na loňském veletrhu Amper získal ocenění Zlatý Amper. Svými výbornými technickými parametry v kombinaci s moderně pojatým, přehledně orientovaným rozhraním, jistě najde uplatnění i v těch nejnáročnějších úlohách strojového vidění.
Kontrola osazení konektoru
Jako příklad využití kamerového systému zde uveďme kontrolu správnosti osazení konektoru na základní desce. V zadání byl požadavek na vyhodnocení kvality připájení 52 jednotlivých pinů konektoru spolu s detekcí celého konektoru na desce. Vzhledem k požadované rychlosti a specifikaci byl po testech zvolen jako nejvhodnější kamerový systém PV500. Již v základní verzi má tento systém velký počet filtrů pro výstupní kontrolu konektorů a kromě mnoha dalších předností (např. rychlost až 2 ms) umožňuje určit až 1 000 kontrolních oblastí v rámci jednoho vyhodnocení. Tato schopnost zde byla využita pro kontrolu několika dalších součástek na základní desce, která proběhne jako součást komplexní kontroly před finální zkouškou funkčnosti. Samozřejmostí je, že natočení modulu neovlivní kvalitu rozpoznání a systém si polohu a směr detekce určí podle definovaných referenčních bodů. Tento systém byl prostřednictvím gigabitové sítě připojen k centrálnímu počítači, v němž jsou ukládány obrazy každého vyhodnoceného výrobku včetně databáze statistiky celého kontrolního procesu.
Závěr
Kamerové systémy společnosti Panasonic Electric Works jsou všude okolo nás. Jsou využívány k průběžným či výstupním kontrolám v mnoha průmyslových provozech v Česku i na celém světě. Společnost je schopna vyřešit téměř jakoukoliv úlohu strojového vidění a vždy nabídne optimální kamerový systém jako plně funkční řešení.
Luděk Barták,
Obr. 1. Kompaktní barevný kamerový systém A200