Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Kalibrační stanice teploty

číslo 11/2005

Kalibrační stanice teploty

Kalibrační stanice Ametek Jofra je určena pro kalibrace provozních snímačů i pracovních etalonů teploty v laboratořích. Je založena na dokumentačním kalibrátoru teploty řady ATC, vyvinuté v souladu s evropskou normou EA-10/13 a splňující všechny požadavky kladené na kalibrační pece a lázně. Kalibrátory ATC jsou koncipovány jako suché kalibrační pece, popř. mohou pracovat i s kapalným médiem v režimu přenosné lázně.

Obr. 1.

Řada kalibrátorů ATC sedmi modely pokrývá rozsah teplot od –80 do +650 °C při vynikající stabilitě od ±0,02 do ±0,03 K, podle rozsahu. Krajními modely jsou ATC 158 (–80 až +155 °C) a ATC 650 (50 až 650 °C), zbylých pět leží mezi nimi. Velký podsvícený displej nabízí volitelné rozlišení až 0,01 K.

Kalibrátor má dva měřicí obvody, jeden pro etalonové čidlo Pt100 (definovatelné podle ITS 90, ITS 68 nebo jako dvojice čísel odpor × teplota) a druhý pro připojení kalibrovaného zařízení: odporového čidla teploty, termočlánku, teplotního spínače, snímače s výstupem 4 až 20 mA nebo 0 až 10 V nebo indikátoru. Toto uspořádání usnadňuje a automatizuje práci obsluhy.

Vlastní kalibrace může probíhat on-line nebo s využitím vnitřní paměti kalibrátoru a s následným přenosem údajů do PC. Dodáván je i přepínač pro kalibraci několika snímačů současně. Propracovaný software Jofracal umožňuje kalibrační sestavy různě konfigurovat i s použitím již existujícího vybavení laboratoře, jako jsou referenční teploměry s vlastním vyhodnocením a další pece či lázně.

Tectra a. s., tel.: 281 921 650, e-mail: tectra@tectra.cz, http://www.tectra.cz