Aktuální vydání

celé číslo

07

2021

Automatizace řízení dopravy a infrastruktury, nabíjecí stanice, autonomní vozidla

celé číslo

Kabely od firmy LAPP KABEL v nápojovém automatu budoucnosti

Máte rádi čerstvé nápoje a produkty? Mléko, jogurt nebo třeba pivo a víno bez chemických konzervačních látek? Před několika lety vstoupily na trh nápojové automaty značky Freschmat od společnosti Bircher, které těmto požadavkům vyhoví. V těchto nápojových automatech byly použity tři typy kabelů firmy LAPP KABEL: ovládací kabely ÖLFLEX® CLASSIC 110, vícepárové stíněné kabely UNITRONIC® LiYCY (TP) a kombinovaný sběrnicový kabel UNITRONIC® BUS IBS FD P Combi.
 

Požadavky na provoz nápojového automatu

 
Jaké jsou tedy požadavky na nápojový automat, který je určen např. pro výdej čerstvého mléka? V první řadě musí splňovat všechny hygienické požadavky. Musí také provozovateli umožnit kontrolovaný prodej, bezezbytkové zásobování, on-line získávání informací o stavu zásob a provozních stavech, jakož i nastavení parametrů stroje. Uvedené požadavky beze zbytku splňuje nová řada nápojových automatů s názvem Freschmat společnosti Bircher.
 

Technické řešení

 
Co všechno umí nový nápojový automat a v čem je jedinečný? Zařízení standardně sleduje tyto parametry: teplotu produktu, teplotu vnitřního prostoru, hladinu v jednotlivých zásobnících, inventarizační údaje, provozní a poruchové stavy jako např. výpadek napájení, otevření dveří, exspiraci produktu a poruchy platebního systému. Automat je vybaven kartou SIM s tarifem M2M pro přenos dat, který umožňuje vzdálený přístup s možností zobrazení a archivace provozních údajů. Jestliže si provozovatel přeje, aby jeho zákazníci mohli platit i bezhotovostně nebo např. prostřednictvím SMS, ani to není pro nový automat žádný problém. Toto zařízení s komfortní obsluhou umožní také dávkovaní produktu podle individuálních požadavků zákazníků.
 
Zařízení využívá průmyslový programovatelný automat (PLC), který může provozovatel konfigurovat a aktualizovat podle svých potřeb. Hardware i software lze rozšířit tak, aby bylo možné řídit přidružené nápojové automaty.
 

Výběr komponent, kabeláž

 
Nápojový automat musí být v provozu nepřetržitě 24 hodin denně, a proto byl kladen značný důraz na kvalitu a výběr použitých komponent. Požadavkům na ovládací kabely nejlépe vyhověl produkt Ölflex Classic 110, „vlajková loď“ sortimentu ovládacích kabelů skupiny Lapp. Díky své konstrukci je flexibilní, a proto spoří prostor a usnadňuje manipulaci při montáži. Jako materiál pro výrobu vnějšího pláště této řady byla zvolena speciální směs PVC Lapp P8/1 s výrazně lepšími elektrickými, mechanickými a fyzikálními vlastnostmi ve srovnání se standardním PVC. Uživatel tak dostává kabel pro náročné provozní podmínky za příznivou cenu.
 
Kvalitní a bezporuchovou komunikaci jednotlivých částí systému zajišťují vícepárové stíněné kabely Unitronic LiYCY (TP). Stínící oplet z pocínovaných měděných drátů velmi účinně chrání přenášené signály proti rušivým vlivům vnějších elektromagnetických polí. Řídicí systém zařízení využívá ke komunikaci kombinovaný sběrnicový kabel Unitronic Bus IBS FD P Combi, v němž jsou sdruženy komunikační žíly pro vysokou rychlost přenosu a zároveň i napájecí žíly pro jednotlivé prvky sběrnice. Tímto uspořádáním se výrazně šetří místo a zvyšují užitné vlastnosti kabelu.
 
Přístroj, který byl primárně vyvíjen pro výdej čerstvého mléka, je možné podle požadavku zákazníka vyrobit ve verzi pro výdej čerstvého jogurtu nebo např. nepasterovaného piva. O všechny uvedené varianty je na trhu velký zájem. Zdařilý design a grafické řešení celého zařízení jsou dílem konstruktérů a designérů společnosti Bircher.
 
Obr. 1. Nápojový automat Freschmat od firmy Bircher na prodej čerstvého mléka a mléčných výrobků
Obr. 2. Vnitřní uspořádání nápojového automatu Freschmat
 

 

LAPP KABEL se představuje

 
Společnost LAPP KABEL s. r. o. je součástí celosvětově působící skupiny Lapp. Majitelem skupiny je rodina Lappova a pracuje v ní přibližně 2 800 zaměstnanců. Skupina Lapp má na světě 40 prodejních společností, 15 výrobních firem a 100 obchodních zastoupení. Její počátek je datován do roku 1959, kdy zakladatel společnosti Oskar Lapp začal jako první na světě průmyslově vyrábět flexibilní ovládací kabel a uvedl ho na trh pod názvem ÖLFLEX®. Během svého více než padesátiletého působení na vyspělých průmyslových trzích se stala značka Ölflex synonymem nejvyšší kvality vysoce flexibilních ovládacích kabelů, stejně jako skupina Lapp synonymem špičkového výrobce a dodavatele průmyslových kabelů a jejich příslušenství.
 
Ve svém sortimentu má skupina Lapp více než 40 000 výrobků, které reprezentuje osm úspěšných značek – Ölflex pro ovládací kabely, UNITRONIC® pro datové kabely a komponenty pro automatizaci, SKINTOP® pro kabelové vývodky, EPIC® pro průmyslové konektory, SILVYN® pro systémy ochranných hadic pro kabely, ETHERLINE® pro komponenty pro síťovou techniku, HITRONIC® pro optické kabely a FLEXIMARK® pro označovací systémy. Tyto produkty nacházejí uplatnění u zákazníků v mnoha průmyslových oborech. Mezi nejvýznamnější odběratele patří výrobci obráběcích strojů a manipulační techniky, výrobci elektrických rozváděčů, automobilový průmysl apod. V minulém účetním období (v roce 2010) činil celkový obrat skupiny 633 milionů eur.
 

Obchodní zastoupení skupiny v České republice a na Slovensku vzniklo v roce 1993 a v současnosti má téměř 200 zaměstnanců.