Aktuální vydání

celé číslo

07

2021

Automatizace řízení dopravy a infrastruktury, nabíjecí stanice, autonomní vozidla

celé číslo

Jiskrově bezpečné kalibrátory tlaku Ametek Jofra

Rostoucí zájem o přístroje do prostředí s nebezpečím výbuchu vedl výrobce kalibrátorů tlaku Ametek Jofra k rozhodnutí vstoupit i do tohoto oboru. Úspěšná řada kalibrátorů tlaku Ametek Jofra HPC 500 byla modifikována a výrobce přichází na trh s jiskrově bezpečnou verzí tohoto kalibrátoru HPC 550 Ex. Vzhled řady zůstal zachován, přístroje řady HPC 550 Ex se odlišují pouze červenými detaily.
 
Přístroj HPC 550 Ex lze charakterizovat jako provozní kalibrátor tlaku s přesností ±0,025 % načtené z měřené hodnoty a +0,01 % z rozsahu. V přístroji verze HPC550 je zabudován jeden snímač tlaku, zatímco verze HPC552 má dva – volba je plně na uživateli. Na první pohled zaujme nový, velmi kontrastní a kvalitní displej přístroje. Prostřednictvím dvou nebo tří řádků lze přístroj konfigurovat a zobrazovat měřené hodnoty.
 
Kromě měření tlaku lze na displeji zobrazit i výstupní signál kalibrovaných převodníků. Na vstupní svorky může být připojeno výstupní napětí, výstupní proud nebo kontakty tlakového spínače (switch test). Do konektoru Lemo na boku přístroje lze připojit odporový teploměr Pt100 a na dalším řádku displeje zobrazit teplotu měřenou tímto snímačem. Přesnost měření je možné vylepšit zadáním koeficientů tohoto snímače. V přístroji jsou zabudovány i další příhodné funkce, jako je zobrazení elektrického výstupu v procentech rozsahu, test těsnosti a zaznamenávání minimální a maximální hodnoty.
 

Tlakové rozsahy

 
Přístroje HPC550 a HPC552 Ex mohou být vybaveny snímači tlaku pro měření relativního, absolutního, diferenčního a kombinovaného tlaku. Volba rozsahu je rozhodnutím uživatele, v případě přístroje HPC552Ex lze rozsahy libovolně kombinovat. Konfigurace se zadává při objednání přístroje, poté je neměnná. Rozsah měření je –0,1 až 70 MPa. Měřený tlak lze zobrazit v patnácti různých jednotkách tlaku, stačí si vybrat. Tlakové snímače jsou teplotně kompenzovány s ohledem na přípustný rozsah pracovní teploty.
 

Prostředí s nebezpečím výbuchu

 
Odolnost v prostředí s nebezpečím výbuchu je klasifikována podle několika standardů. Kalibrátory HPC550 a HPC 552 Ex byly certifikovány podle standardů ATEX a IECEx. Zatřídění přístroje HPC550Ex je následující: ATEX II 2 Ex ia IIB T3 Gb (Ta = –10 °C až +45 °C), KEMA 10 ATEX 1068 X, IECEx Ex ia IIB T3 Gb (Ta = –10 °C až +45 °C), IECEx CSA 10.0013.
 

Rekalibrace a nastavení přístroje

 
Součástí dodávky kalibrátoru je kalibrační list s tabulkou naměřených hodnot. Doporučená doba mezi rekalibracemi je jeden rok. Přístroje se nastavují digitálně prostřednictvím vestavěné procedury. Výsledkem je přístroj po celou dobu životnosti v uvedené třídě přesnosti.
 

Další nabídka

 
Přístroj lze doplnit některou z tlakových pump. Novinkou letošního podzimu je pneumatická pumpa do 13,5 MPa, která eliminuje kontaminaci kalibrovaných přístrojů kapalným médiem. Na firmu Tectra se mohou zákazníci obracet i v případech, že potřebují v zóně Ex kromě tlaku kalibrovat i další veličiny. Mohou si vyžádat další informace, domluvit si předvedení zvoleného přístroje nebo navštívit www.tectra.cz a www.jofra.com.
Ing. Jan Kašpar
 
Obr. 1. Jiskrově bezpečné kalibrátory tlaku Ametek Jofra HPC 500 a HPC 550 Ex