Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Jednotky pro úpravu stlačeného vzduchu – řady D a D-Micro

číslo 8-9/2003

Jednotky pro úpravu stlačeného vzduchu – řady D a D-Micro

Rozsáhlá skupina jednotek pro úpravu vzduchu řady D byla ještě dále rozšířena a díky tomu se pro ni otevřely nové možnosti použití. Dokáže nyní také vysoušet vzduch, při tvorbě „baterií“ redukčních ventilů s několika různými výstupy může ovládat přívod vzduchu i pneumatickým signálem a vniká i do neustále se rozpínajícího oboru „mikro„. Užitečným doplňkem této řady je tlakový spínač nové generace.

Jednotky pro úpravu vzduchu řady D-Micro

Jednotky D-Micro jsou velmi malé a dokonale vyhovují především potřebám elektronického, farmaceutického, lehkého montážního průmyslu a přesného strojírenství. Jejich průtok i ostatní technické parametry přitom dovolují, aby byly použity i na mnoha běžných strojích. Díky pevnému hliníkovému tělesu jsou tak odolné, že si v robustnosti nijak nezadají se standardním provedením jednotek řady D. Jsou proto vhodným řešením pro širokou paletu úloh.

Ve stavebnicovém systému s montážní šířkou 25a dává dostatek výkonu pro optimální napájení malých pohonů. Uživatel může získat ucelenou sestavu prvků podle přání: redukční ventily, filtry, maznice, rozbočovače a další prvky (obr. 1). Jednotky řady D-Micro lze také snadno připojit: v tělese je běžný závit M5. Jestliže si zákazník přeje jiné připojení, stačí doplnit destičku s požadovaným závitem (v nabídce je M7 a G1/8") nebo přímo s koncovkou pro hadici s průměrem 4 nebo 6mm (plug and work„ – stačí jen nasadit).

Obr. 1. Obr. 2. Obr. 3.

Novinky ve standardní řadě D

Běžně používané jednotky pro úpravu stlačeného vzduchu řady D jsou obohaceny o další možnosti. Kromě běžných filtrů, redukčních ventilů, velmi jemných filtrů, maznic a spínacích ventilů jsou nyní k dispozici i další moduly.

Vysoušení vzduchu. Při potížích se srážející se vlhkostí v pneumatických obvodech lze vzduch vysoušet prostřednictvím membránových sušiček typu LDF, které neobsahují žádné pohyblivé díly a přitom dosahují rosného bodu hluboko pod bodem mrazu (obr. 2).

Pneumatické ovládání. Do sestavy lze připojit pneumaticky ovládané spouštění celého stroje ventilem typu HEP – jednoduše a snadno, bez použití elektrického ovládání.

Blok redukčních ventilů. Snadno a velmi účelně, prostým sestavením lze vytvořit blok několika redukčních ventilů typu LRB, který má jeden společný přívod tlaku a příslušný počet pohodlně přístupných výstupů. Již není nutné hledat způsob, jak prvky propojit a namontovat – vše je hotovo a vyřešeno.

Tlakový spínač nové generace

Je-li nutné na stroji hlídat napájecí tlak, konstruktér jistě použije tlakový spínač. Spínač SDE5 je velmi malý, levný, jednoduchý a velice inteligentní prvek. Může spínat nebo rozpínat při určitém tlaku, dokáže hlídat určité rozmezí tlaků – vše s nastavitelnou hysterezí. Může být napojen na odbočku hadice nebo dokonce jako hadicová spojka. Lze ho upevnit do držáku nebo jen nechat volně na hadici. Stačí nastavit požadovaný tlak a potvrdit tlačítkem na spínači. Sepnutí je indikováno „opaskem„ – diodou LED, která je viditelná ze všech stran. Elektrické připojení je zalitým kabelem nebo konektorem. Vše je k dispozici v různých variantách podle potřeby.

(Festo, spol. s r. o.)

Festo, spol. s r. o.
Pod Belárií 784
143 00 Praha 4 – Modřany
tel.: 261 099 611, fax: 241 773 384
e-mail: info_cz@festo.com

Automatizační centrum
tř. T. Bati 164
760 00 Zlín-Prštné
tel.: 577 434 979, fax: 577 434 765
e-mail: zlin@festo.com

Automatizační centrum
Londýnská 51/2
460 01 Liberec 1
tel.: 485 100 328, fax: 485 104 878
e-mail: liberec@festo.com

Inzerce zpět