Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Soutěžní tým studentů z Indie, projekt vzniklý na univerzitě ve švédské Kiruně, studenti ČVUT v Praze. I to může být cesta do finále v soutěži Mars Colony Prize, která vyvrcholila v sobotu 19. října 2019 v Los Angeles (USA) a jejímž cílem bylo ocenit nejlepší návrh pro vybudování trvale udržitelné kolonie na Marsu pro tisíc lidí. Mezi deset finalistů soutěže postoupil i tým Dvaraka z evropského magisterského programu SpaceMaster.
Soutěž Mars Colony Prize pořádá společnost Mars Society, největší světová organizace zaměřená na podporu výzkumu a osidlování Marsu. Ze sto přihlášených projektů postoupil mezi deset finalistů soutěže již zmíněný tým Dvaraka, složený ze studentů, kteří se nyní vzdělávají v evropském magisterském programu SpaceMaster na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Jeho zástupkyně Alice Phenová návrh prezentovala 19. října před odbornou porotou a účastníky 22. mezinárodního kongresu Mars Society na půdě Univerzity Jižní Kalifornie v Los Angeles. I přesto, že tým Dvaraka nakonec finále nevyhrál, už postup mezi deset nejlepších byl úspěchem.
Pomohou studenti dostat tisíc lidí na Mars?
Cílem Mars Colony Prize je navrhnout kolonii pro prvních tisíc lidí na Marsu, která bude schopná zajistit si veškeré jídlo, oděvy, ubytování, energie, běžné spotřební výrobky, vozidla a stroje, a to pouze s minimem klíčových komponent, např. vyspělé elektroniky, kterou bude třeba dopravit ze Země. Proč se tým Dvaraka dostal do finále? „Podle mého názoru jsme se tam dostali hlavně proto, že náš návrh je velmi detailní. Dva členové našeho pětičlenného týmu se soustředili na technologie, dva na ekonomiku a já jsem řešila politické, sociální a estetické otázky,“ uvedla studentka Alice Phenová, která projekt v Los Angeles prezentovala. Jejich plán je podle ní natolik realistický, že by se mohl opravdu v budoucnu uskutečnit, zvláště s ohledem na aktuální vývoj technologií pro lety na Mars.
Program SpaceMaster kolonizuje evropské univerzity
Všichni studenti v týmu Dvaraka pocházejí z Indie a jejich úspěšný návrh vznikl během prvního roku magisterského studia, který podle pravidel studijního programu SpaceMaster absolvovali za polárním kruhem v Kiruně – proto je tým v soutěži veden jako švédský. Dobrá zpráva o postupu do finále je zastihla krátce po příjezdu na ČVUT v Praze, kde absolvují druhý ročník a budou psát a obhajovat diplomovou práci. „Magisterský program SpaceMaster je příklad projektu, který vznikl díky podpoře Evropské unie a nyní je – podobně jako plánovaná kolonie na Marsu – plně soběstačný, takže úspěšně pokračuje i po ukončení finančních dotací,“ doplnil vedoucí katedry řídicí techniky FEL ČVUT Michael Šebek. Studijního programu SpaceMaster se v akademickém roce 2019 účastní sedm univerzit a na pražské technice aktuálně studuje jedenáct studentů.
(Hr)
Obr. 1. Schéma stanice na Marsu podle týmu Dvaraka