Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Istrobot 2004

číslo 11/2004

Istrobot 2004

Chcete-li vidět roboty v akci, nemusíte už jezdit do Japonska nebo do Ameriky. Stačí si zajet do Bratislavy, kde se každým rokem koná zajímavá soutěž Istrobot.

Letos se na Fakultě elektrotechniky a informatiky Slovenské technické univerzity v Bratislavě sešlo na čtyřicet robotů z území od Košic až po České Budějovice. Organizátoři připravili návštěvníkům podívanou ve třech kategoriích. První se jmenuje Stopař, protože robot má stopovat – sledovat černou čáru na světlém podkladě a co nejrychleji projet takto vyznačenou dráhu. Tento relativně snadný úkol je ovšem ztížen překážkami. Například na jednom úseku se čára ztratí, nebo se na ní najednou objeví cihla, kterou musí chudák robot objet a najít pokračování své stezky. Rovněž tunel připraví mnoha robotům horké chvilky, neboť se podstatně zhorší světelné podmínky pro jejich citlivá čidla.

Obr. 1. Obr. 2. Obr. 3.

Přesto selhalo pouze sedm robotů z dvaceti osmi. Ovšem naproti tomu pouze pět soutěžících projelo ve všech třech pokusech, které měli k dispozici. Počítal se nejlepší z dosažených časů. V této kategorii si nejlépe vedl robot Callis (obr. 1), kterého postavil ze stavebnice Lego žák Základní školy v Soběslavi Jakub Kákona. Druhý robot KVS04 se mu na kolečka tlačil velmi těsně, zaostal o pouhé dvě sekundy.

Po této nejlépe obsazené kategorii se soutěžilo v bludišti. Robot měl najít správnou cestu a potom jí co nejrychleji projet. Ačkoliv původně bylo přihlášeno osmnáct robotů, na start jich dorazilo pouze šest a z nich jenom tři dokázali trefit do cíle. Na prvních dvou příčkách skončili Karel a Dan (obr. 2). Oba sestrojil Martin Locker z VOŠ v Rychnově nad Kněžnou.

Tab. 1. Výsledky soutěžní přehlídky

Pořadí Kategorie
Stopař Myš v bludišti Volná jízda
1. robot Callis (Jakub Kákona – ZŠ Soběslav) Karel (Martin Locker – VOŠ Rychnov n. Kněžnou) šestinohý robot Spider (Radim Stoklasa a Pavol Varga – FEI STU Bratislava)
2. KVS 04 (Cubic) (Radovan Šunderlík – SjF STU Bratislava) Dan (Martin Locker – VOŠ Rychnov n. Kněžnou) robot Ester (Sirael Team – MFF UK Praha)
3. FoxBot (Štefan Olešanský – TnU AD Trenčín) ChickenLipsRFun2Eat (Michal Sakmar a Matej Týmeš – FEI TU Košice) animatronický robot PEPA (Kroužek Robozor z Českých Budějovic pod vedením Josefa Szylara)

Domácím se letos dařilo pouze v kategorii Volná jízda. Zde se může prezentovat téměř cokoliv a o vítězi rozhoduje publikum a odborná porota. Nejvíce je zaujal šestinohý kráčející robot Spider (obr. 3), kterého sestrojili studenti Fakulty elektrotechniky Radim Stoklasa a Pavol Varga. Dále zde byla k vidění Ester pražského kolektivu Sirael Team, který ji chystá na mezinárodní soutěž Eurobot ve Francii, nebo animatronický robot Pepa, kterého přivezl robotický kroužek Robozor z Českých Budějovic.

Díky sponzorujícím firmám Datalan a MicroStep-MIS se už nyní připravuje další ročník. Dříme-li u vás v šuplíku nějaký robot, určitě ho příští rok vezměte s sebou. Přihlašujte se třeba prostřednictvím stránky http://www.robotika.sk, kde najdete i podrobné propozice jednotlivých kategorií. Na shledanou v Bratislavě v dubnu 2005!

Richard Balogh

Inzerce zpět