Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

iPC Magelis: operátorská rozhraní pro každé použití

Operátorská rozhraní HMI (Human Machine Interface) v současné době poskytují velmi různorodé a široké možnosti interakce mezi strojem, technologickým procesem a operátorem. Mnozí pamatují dobu, kdy mnoho výrobců průmyslové automatizace dodávalo své vlastní modifikace počítačů např. s inženýrskými nástroji pro PLC nebo společně s vizualizačními prostředky. Postupem času se v průmyslu prosadila technika PC, využívaná v informační technice, s operačním systémem Windows. Pro uživatele automatizace, kteří preferují konzervativní přístup a mají značné požadavky na spolehlivost, se ukázaly běžné počítače v mnoha oblastech použití jako nevhodné. Schneider Electric s hlubokou znalostí řešení a výroby HMI nyní nabízí množství různých špičkových produktů i v tomto oboru.
 

Typy iPC

 
Nejběžněji používaným typem operátorského rozhraní je tzv. panelový počítač, tedy těleso počítače doplněné zobrazovací jednotkou obvykle s dotykovým displejem. Tento kombinovaný typ je reprezentován dnes již běžně používaným panelovým iPC Magelis Smart a Compact. Panelové přístroje jsou dodávány s integrovaným displejem TFT velikosti 8,4", 12" nebo 15". Druhou skupinou jsou produkty s podobnou koncepcí jako běžné počítače. Základem je robustní kovová skříňka obsahující např. rozhraní pro duální externí komunikaci Ethernet, která umožňuje připojit externí přístroje, jako je např. myš či klávesnice k rozhraní USB, a jeden nebo více externích displejů prostřednictvím portu VGA. Do této kategorie patří inovované přístroje Magelis Smart, Compact a Flex box, navržené podle požadavků uživatelů, kteří potřebují variabilní přístroje přesně „na míru“ pro daný projekt.
 

Jaký typ si vybrat

 
Magelis Smart Box je typický přístroj „lehké váhy“ pro náročné podmínky. Využívá procesor Celeron M 600 MHz s pamětí RAM o kapacitě 256 až 1 024 MB a k ukládání dat poskytuje paměť CF (Compact Flash) 1 až 4 GB. Výrobek je nyní dodáván s operačním systémem Windows XP Embedded s možností využívat aplikace MS Office. Tento typ neobsahuje žádné mechanické, točivé součásti (ventilátor, pevný disk) a řadí se do kategorie produktů s minimálními požadavky na údržbu a vysokou spolehlivostí.
 
Je-li požadován větší výkon, lze použít Magelis Compact Box, který má navíc rozšiřující slot PCI a obsahuje plnohodnotný systém Windows XP Pro. Větší požadavky na ukládání dat splní standardní pevný disk (60 GB) nebo SSD (Solid State Disk).
 
Maximální výkon a rozsah funkcí poskytuje Magelis Flex Box s procesorem Core Duo s taktovací frekvencí 2 GHz a volitelně až čtyřmi rozšiřujícími sloty PCI. Pro ukládání dat je určen standardní pevný disk 80 GB nebo SSD o kapacitě 16 GB. Zajímavé jsou doplňky pro zabezpečení ukládání dat zdvojením pevných disků (systém RAID) nebo zálohovací baterie, která při výpadku napájení zajistí potřebnou dobu k uložení dat. Na chod celého systému dohlíží System monitor, který bedlivě sleduje všechny klíčové parametry počítače (teplotu CPU, rychlost ventilátoru, činnost pevného disku, displeje atd.). Komunikaci s externím zařízením lze vést prostřednictvím sběrnic Ethernet TCP/IP, CANopen, Interbus, Profibus, Modbus, Unitelway, Fipway a Modbus+.
 

Předinstalovaný software

 
Uživatel může využít nabídku softwaru HMI/SCADA Vijeo Designer nebo Vijeo Citect a začít s tvorbou aplikace okamžitě po dodání hardwaru. Vijeo Designer v.5 je kompletní inženýrský nástroj, ale také tzv. runtime SCADA software s nadstandardními vlastnostmi, který pracuje na bázi OS Windows XPe. Vijeo Citect patří mezi renomované systémy SCADA na trhu splňující ty nejnáročnější požadavky obsluhy.
 

iDisplej nebo běžný monitor LCD

 
Výběr zobrazovacího panelu je plně na uživateli. Pro drsnější průmyslové podmínky je vhodný iDisplej 15" nebo 19" s dotykovým displejem, popř. s integrovanou průmyslovou klávesnicí. Pro běžné účely je možné připojit k iPCx i standardní monitor LCD.
 

Typické použití

 
Typicky se přístroje řady iPC Magelis používají tak, že tzv. runtime aplikace HMI pracují ve spojení s řídicím systémem, další možností jsou interaktivní aplikace s požadavkem umístit iPC přímo v průmyslovém prostředí, jako např. pracovní postupy výroby pro technology, obsluhu strojů atd. Přístroje HMI se uplatní i v komerční sféře jako navigační či informační systémy pro sklady, obchodní centra, aquaparky atd.
Michal Křena,
 
Obr. 1. Řada iPC Magelis nabízí široké možnosti použití
 

Čím se liší iPC Magelis od běžných PC:

  • větší rozsah pracovních teplot,
  • robustní mechanické provedení,
  • volba napájení 24 V DC nebo 220 V AC,
  • spolehlivost a delší životnost (MTBF),
  • certifikace UL, CSA, ATEX, GOST, DNV, LD atd.,
  • vyšší odolnost proti otřesům a vibracím,
  • podpora životního cyklu 3 + 4 roky,
  • servis a technická podpora.