Aktuální vydání

celé číslo

07

2021

Automatizace řízení dopravy a infrastruktury, nabíjecí stanice, autonomní vozidla

celé číslo

Invaze robotů z VUT v Brně do Galerie Vaňkovka

Od 21. května do 4. června 2011 měli obyvatelé Brna možnost seznámit se v Galerii Vaňkovka s minulostí, současností i vizemi do budoucnosti v oboru robotiky. Na volně přístupné interaktivní výstavě s názvem Století robotů byly uvedeny úsměvné detaily o předchůdcích dnešních počítačů. Na druhé straně se návštěvníci seznámili s tím, co všechno dnes již roboty dokážou v průmyslu a ve vesmíru. Návštěvníci mohli porovnat dokonalost humanoidní ruky nebo robota BEN s lidským originálem. Roboti v Galerii Vaňkovka mluvili, mrkali a zájemci měli šanci si vlastního robota také sestavit.
 
Součástí výstavy byla interaktivní dílna, kde bylo možné si pod vedením lektorů vyzkoušet, jaké to je být konstruktérem robotů a experimentovat s robotickou stavebnicí.
 
V rámci výstavy Století robotů byly veřejnosti představeny naprosté novinky zkonstruované studenty VUT v Brně. Výstava byla zahájena 23. května ve 13 hodin v pasáži Galerie Vaňkovka za účasti zástupců VUT v Brně. Na víkend 28. až 29. května si VUT v Brně pro návštěvníky připravilo bohatý program. Byli zde představeni roboti-záchranáři v akci, návštěvníky obsloužil robotický vrchní, robokreslič jim na požádání nakreslil portrét. Děti soutěžily o to, kdo robotem Brontes nejrychleji projede překážkovou dráhu.

(ed)