Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Integrace převodníků tlakové diference do konceptu plics

Při výběru měřicí techniky je nutné zvolit spolehlivý a ověřeným systém. V mnoha výrobních zařízeních je třeba měřit rozdíl tlaků převodníky tlakové diference. Společnost Vega Grieshaber nyní představuje novinku: ověřený a spolehlivý snímač tlakové diference Vegadif, který je začleněn do modulárního konceptu plics.
 
VEGADIF 65 je nově vyvinutý převodník tlakové diference s kovovou piezorezistivní měřicí buňkou. Tento snímač je určen pro měření rozdílu tlaku na filtrech a čerpadlech a také pro měření výšky hladiny v tlakových nádržích. Lze jej použít i k měření průtoku clonovými měřidly nebo k měření hustoty. Měřicí buňka vyniká rozsahem 1 kPa až 4 MPa a přesností 0,075 %.
 
Ve verzi s externí elektronikou má snímač krytí IP68 a lze jej umístit v extrémně náročných provozních podmínkách s velkou okolní vlhkostí. Tato verze je vhodná také tam, kde použití klasického snímače s vestavěnou elektronikou brání špatný přístup a omezený prostor. Pouzdro elektroniky může být z plastu, hliníku nebo korozivzdorné oceli; pouzdro z korozivzdorné oceli nebo plastu může být jednokomorové nebo dvoukomorové. Speciální materiály membrány, jako např. Monel nebo tantal, chrání snímač proti agresivním médiím. Pomocí připojovacích redukcí mohou být ke snímači nainstalovány veškeré typy jednostranných nebo dvoustranných oddělovacích systémů, jež jsou vhodné pro chemické, farmaceutické a potravinářské provozy. Provozní teplota je od –40 do +400 °C a statický tlak může být až 42 MPa.
 

Komunikace

 
Snímač má analogový výstupní signál 4 až 20 mA s protokolem HART. Jako varianta může být vybaven komunikačním rozhraním pro Profibus-PA a Foundation Fieldbus.
 
V nejlevnější verzi s pouhým analogovým výstupním signálem a protokolem HART se snímač nastavuje pomocí vyjímatelného zobrazovacího a nastavovacího modulu Plicscom, který je vybaven podsvětleným displejem. Nastavovací software PACTware usnadňuje nastavení a údržbu pomocí PC. Další nástroje, jako např. PDM a AMS, umožňují snímač začlenit do řídicích systémů od významných světových výrobců. Využít lze také přenosné komunikátory pro HART a snímače nastavit přímo v provozu.
 

Modulární koncepce

 
Vegadif 65 je nyní právoplatným členem konceptu plics® a díky tomu se rozšiřují možnosti jeho použití.
 

Závěr

 
Převodníky tlakové diference Vegadif 65 a další produkty ze sortimentu německé společnosti Vega Grieshaber KG dodává na český a slovenský trh její výhradní zástupce pro Českou republiku a Slovensko, společnost Level Instruments CZ – Level Expert s. r. o.
 

Obr. 1. Převodník tlakové diference Vegadif 65 integrovaný do konceptu plics