Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Inovovaná řada průmyslových počítačů od firmy Wonderware

číslo 2/2006

Inovovaná řada průmyslových počítačů od firmy Wonderware

Firma Wonderware je známá především jako specializovaný dodavatel špičkového softwaru pro průmyslové automatizační a informační aplikace. Její produkty pokrývají širokou škálu řešení – od populárního vizualizačního systému SCADA/HMI Wonderware InTouch ([1], [2]) po integrovanou skupinu softwaru Wonderware FactorySuite A2, která názorně zviditelňuje, analyzuje a optimalizuje technologické a výrobní procesy.

Firma Wonderware však kromě tradičního softwaru nabízí také průmyslové počítače s dotykovými panely LCD, v anglické terminologii označované jako touch panel PC, a přenosné průmyslové tablety, označované jako tablet PC (obr. 1).

Obr. 1.

Obr. 1. Průmyslové počítače a tablety od firmy Wonderware

Jsou to výkonné konfigurace počítačů v odolném provedení určené pro použití v náročném průmyslovém prostředí. Počítače a tablety jsou připraveny k okamžitému uvedení do provozu a kromě operačního systému MS Windows obsahují i cenově zvýhodněné vizualizační systémy InTouch.

Aplikace InTouch běžící v těchto průmyslových počítačích nebo tabletech mohou být využity pro názornou grafickou vizualizaci a supervizní řízení v mnoha automatizačních úlohách, ve kterých se dosud používalo textové nebo velmi jednoduché grafické prostředí.

O nabídce hardwaru firmy Wonderware byli čtenáři časopisu Automa po uvedení na trh podrobně informováni [3].

Koncem roku 2005 byla inovována řada průmyslových počítačů s dotykovými panely LCD (Touch Panel PC) a hlavní novinky jsou popsány v tomto příspěvku.

Inovovaná řada Wonderware Touch Panel PC

Modernizace průmyslových počítačů byla zaměřena zejména na zvýšení unifikace, výkonu a odolnosti.

Vlastní tělo počítače (PC box) má nyní stejné rozměry pro všechny konfigurace, tj. pro kombinace jednotky PC box s panely LCD všech velikostí (10", 12", 15" a 17").

Modulární uspořádání oddělitelné jednotky PC box od panelu LCD zůstalo zachováno. V případě závady tedy není nutné měnit nebo opravovat celé zařízení, jak je tomu u většiny jiných průmyslových počítačů, ale pouze vadnou část (obr. 2).

Obr. 2.

Obr. 2. Dotyková obrazovka LCD je oddělitelná od jednotky s vlastním počítačem (PC box)

Počítače nové řady mají pasivní chlazení pro procesor (CPU) i napájecí zdroj. Absence rotačního větráku významně přispívá ke zvýšení provozní spolehlivosti.

Pro další zvýšení spolehlivosti lze počítač místo tradičního disku (HDD) volitelně vybavit novým typem nerotačního disku – Solid State Drive (SSD) o velikosti 4 GB. Disk tohoto typu je velmi odolný proti vibracím, což je u některých průmyslových aplikací velmi důležité. Oproti dříve používaným pevným diskům typu compact flash umožňuje technika SSD uskutečnit mnohem větší množství cyklů zápis-čtení – v průmyslu je počet zápisů a čtení často mnohonásobně větší než u kancelářských aplikací.

Použity jsou výkonnější procesory Pentium M 1,1 GHz (pro sestavy s displeji 15"a 17") a Intel Celeron M 600 MHz (pro sestavy s displeji 10" a 12"). Standardní velikost operační paměti RAM je 512 MB, popř. 1 GB (volitelně pro 15"a 17").

Všechny počítače jsou vybaveny předinstalovaným operačním systémem Windows XP Professional a vizualizačním systémem InTouch Runtime různých velikostí. Nově lze objednat i konfiguraci se softwarem InTouch View Client pro vizualizační aplikace na bázi systému Wonderware Industrial Application Server [4].

K průmyslovým počítačům firmy Wonderware lze přímo v objednávce specifikovat vybrané komunikační karty značek Direct Link a SST od firmy Woodhead Software & Electronics pro tyto průmyslové komunikační sběrnice:

  • S7/MPI (karta DRL-MPI-PCU),
  • Data Highway Plus (karta SST-DHP-PCI),
  • Profibus-DP (karta DRL-DPM-PCI),
  • DeviceNet (karta DRL-DVN-PCI).

V každém počítači Wonderware Touch Panel PC je zabudována diagnostika pro sledování hodnot napájecích napětí a teploty. Vestavěný vizualizační systém InTouch spolupracuje s tímto diagnostickým systémem a v případě problémů může spouštět výstražná hlášení (alarmy).

Kvalita, záruka a celosvětová podpora

Renomovaná softwarová firma Wonderware zvolila při výběru dodavatelů pro svůj hardwarový program pro oba typy počítačů rovněž renomované světové výrobce, aby případně nebylo poškozeno její jméno možným nekvalitním subdodavatelem hardwaru.

Výrobcem průmyslových panelových počítačů je známá německá firma Kontron a výrobcem průmyslových tabletů americká firma Walk About Computers, která se dlouhodobě specializuje výhradně na odolné tablety pro průmyslové použití.

Standardní záruka na hardware od společnosti Wonderware je celosvětově poskytována po dobu 24 měsíců a za příplatek ji lze prodloužit na 36 nebo 48 měsíců.

Pro průmyslové panely a tablety Wonderware, stejně jako pro software od společnosti Wonderware, je poskytována technická a obchodní podpora prostřednictvím celosvětové sítě distributorů společnosti. Pro získání podpory na hardware i software tedy není nutné kontaktovat dva různé dodavatele, podpora je dostupná z jednoho místa. Podporu pro ČR a SR zajišťuje firma Pantek (CS), s. r. o.

Literatura:
[1] ČERVENKA, Z.: InTouch 9.0 – výhodná kombinace softwaru i hardwaru pro HMI od Wonderware. Automa, 2004, č. 10, s. 5–7.
[2] JARKA, J.: Wonderware InTouch 8.0. Automa, 2003, č. 5, s. 42–44.
[3] ČERVENKA, Z.: Průmyslové panelové a tabletové počítače. Automa, 2004, č. 8-9, s. 100–102.
[4] TAUCHMAN, M.: Moderní průmyslový aplikační server nejen pro SCADA/HMI aplikace. Automa, 2004, č. 6, s. 24–26.

Ing. Zbyněk Červenka, Pantek (CS), s. r. o.

Internetové odkazy:
http://www.wonderware.com
http://www.pantek.cz