Aktuální vydání

celé číslo

03

2023

Automatizace strojírenské výroby

HMI a operátorské panely

celé číslo

Inovativní pneumatické pohony

Automa 9/2001

(Festo)

Inovativní pneumatické pohony

Mimořádně plochý lineární pohon – typ SLG 
Montážní prostor sotva delší než zdvih – to je tajemství úspěchu bezpístnicových pneumatických lineárních pohonů firmy Festo. Konstruktér, který musí ušetřit montážní výšku, může využít inovaci od společnosti Festo: lineární pohon, u něhož jsou vlastní pohon a jeho vedení uloženy paralelně, ale přitom v jednom hliníkovém profilu. To vše dohromady dává mimořádné plochý, krátký a přesný pohon.

Obr. 1.

Všude tam, kde je zapotřebí rychle a spolehlivě manipulovat s malými, ba i těmi nejmenšími součástkami, musejí být součásti zařízení montované na malém prostoru tak přesně, jak je to jen možné. Stejně jako nový lineární pohon SLG od společnosti Festo.

Bezpístnicový pohon s montážní výškou pouhých 15 mm
Osvědčený princip lineárních válců s tvarovým spojením pístu s jezdcem a precizním vedením v kuličkových pouzdrech se uplatňuje i u pohonů typu SLG. Dodávají se tři stavební velikosti s výškou pouze 15, 18,5 nebo 25,6 mm při průměrech pístu 8, 12 a 18 mm. Standardní zdvihy dosahují až 500, 700 a 900 mm. Zdvihy lze zhruba nastavit po celé délce a poté přesně seřídit na požadovanou hodnotu.

Potřebný montážní prostor byl důkladně redukován: snímače koncových poloh, a dokonce i tlumiče nárazu jsou plně integrovány do tělesa jednotky, a tím odpadly přídavné vnější držáky a úchyty. Pohon lze přišroubovat pomocí pravidelně rozmístěných průchozích děr.

Důkladně promyšlené
Napájecí vzduch lze přivést zepředu, zezadu nebo ze strany, jednostranně nebo oboustranně. Jezdec a vedení jsou vyrobeny z korozivzdorné oceli. Spojení jezdce a pístu bylo tak zjednodušeno, že případné údržbářské práce lze realizovat bez přestavování koncových poloh. Zátěž se upevní a vystředí na pojezd nebo na jeho vnější úzkou stranu. Lineární pohon SLG lze pro kombinace X-Y spojit s dalším pohonem SLG nebo prostřednictvím adaptační desky také s miniaturními saněmi Festo s pístnicovým pohonem, typ SLF a SLT.

Stručný souhrn výhod lineárních jednotek SLG:

 • lze je montovat do mimořádně plochého a krátkého prostoru,
 • jsou velmi přesné díky vedení v kuličkových pouzdrech,
 • zdvih lze libovolně nastavovat také pod tlakem,
 • je možné přímé upevňování zátěže na dvou stranách,
 • seřízení vedení a pohonu je bezproblémové,
 • připojení vzduchu je variabilní,
 • pohon má integrovaný tlumič nárazu a snímání polohy.

Miniaturní saně, typ SLT, SLF a SLS – maximální výkon
Festo představuje pneumatické dvojčinné miniaturní saně s rozsahem zdvihu až do 100 mm pro upevnění zátěže a pro montáž do manipulačních os. Tyto malé jednotky s vysokou přesností vedení jsou výhodnou alternativou k dříve používaným celkům smontovaným z jednotlivých elementů (pohon a vedení). Pro dosažení co nejrozmanitějších možností montáže se nabízejí tři různá provedení. Všechny varianty mají společné některé znaky:

 • přesnost v řádech jednotek mikrometrů díky novému valivému vedení ve tvaru U a životnost přes 20 milionů cyklů,
 • rozsáhlé možnosti montáže, upevnění a připojení hadic,
 • prostorově úsporné snímání polohy s přibližovacími čidly integrovanými v senzorových drážkách.

Obr. 2.

Silné miniaturní saně SLT mají dva paralelní písty a ve středu uložené vedení. Odolávají velkým podélným, příčným i bočním silovým momentům. Čelní plochy lze použít pro připevnění součástí a pro kombinaci s dalšími saněmi, chapadly, otočnými pohony nebo bezpístnicovými pohony. Příkladem použití je krátká osa Z  v manipulačních systémech. Pohony s dvojitým pístem o průměru 2 × 6 až 2 × 25 mm dosahují při šesti barech (teoretických) posouvacích sil od 34 do 590 N. Standardní zdvihy začínají u 10 mm a končí až na 200 mm. Koncové polohy se nastavují dorazovými šrouby nebo – od průměru pístu 10 mm a zdvihu 30 mm – pomocí samostatně nastavovaného tlumiče nárazu.

U plochých saní SLF je jezdec umístěn vedle pohonného válce. Díky tomu je montážní výška velmi malá: pouhých 11, 15 a 20 mm při průměrech pístu 6, 10 a 16 mm. U miniaturních saní SLS je jezdec umístěn nad pohonem. Montážní šířka je tak zmenšena na 16, 20 a 24 mm při průměrech pístu 6, 10 a 16 mm.

Normalizovaný válec DNC – nové varianty tvoří nové vzory
Dvojčinným normalizovaným válcem DNC společnost Festo ukázala, že i v rámci normy je stále prostor pro technické a hospodárné optimalizace. S variantami ZVK a DNCV jde společnost Festo ještě dále a kombinuje přednosti válců DNC s nejvýkonnějším ventilem své třídy: ventilem CPE.

Typová řada DNC překračuje požadavky normy DIN ISO 6431, a tak splňuje i národní předpisy VDMA 24 562 (Německo), NFE 49 003.1 (Francie) a UNI 10 290 (Itálie) a (téměř) všechna individuální přání. V mnoha variantách se válce DNC dodávají se sedmi průměry pístu od 32 až do 125 mm. Maximální provozní tlak je 12 barů pro mazaný nebo nemazaný tlakový vzduch. Válce mají standardně nastavitelné tlumení v koncových polohách.

Obr. 3.

Dvojnásobně hospodárné jsou v kombinaci válec-ventil, které se dodávají ve dvou provedeních. Samostatné ventily řady CPE Compact Performance dosahují nejvyššího měrného výkonu na trhu – průtok 400 l při montážní šířce 10 mm. Ve spojení s DNC vzniká skutečně vynikající kombinace: mimořádně malý montážní prostor, špičkový výkon při přímé montáži a krátké spoje pro velké taktovací frekvence. Tato výkonná sada se dodává z továrny kompletně smontovaná jako kombinace válec-ventil ZVK nebo jako plně integrovaná verze DNCV s celou řadou možností na přání, např. s diagnostickým modulem nebo komunikačním rozhraním. Typ DNCV předjímá budoucí trendy, jako je integrace funkcí a velký měrný výkon.

Vzor v každém ohledu
Válce DNC, ať už s ventilem nebo bez něj, jsou důkladně promyšlené. Nápadný hliníkový profil nepřináší jen úsporu montážního prostoru o 11 %, ale díky třem podélným drážkám ze tří stran válce také možnost libovolně umístit malá přibližovací čidla z řady SM...-8.

Tlumení normalizovaného válce DNC je dvojité: jednou pomocí nastavitelného pneumatického tlumení v koncových polohách a podruhé pomocí tlumicích kroužků v koncových víkách, které pohlcují zbývající energii. I přesto, že píst v krajních polohách nenaráží na kov, lze s válcem DNC dosáhnout opakovatelné přesnosti zdvihu lepší než 0,2 mm.

Program normovaných válců nabízí nepřeberné množství variant, například:

 • pomalorychlostní válce s rovnoměrným pohybem už od 5 mm/s,
 • válce s malým třením,
 • provedení CT bez mědi a teflonu,
 • válce do vyšších teplot (až do 150 °C),
 • válce s brzdou,
 • sedm variant pístnice (standardní materiál X 20 Cr 13) pro speciální použití,
 • tandemové válce DNCT pro dvojnásobnou sílu do omezeného montážního prostoru,
 • novinky v rámci normy: varianty K7 (pístnice s vnějším šestihranem pro montáž na místa s nedostatkem prostoru), K10 (pístnice z hliníku) a S20 (průběžná dutá pístnice).

Festo spol. s r. o.
Pod Belárií 784
143 00 Praha 4
tel.: 02/61 09 96 11
fax: 02/402 53 18
e-mail: info_cz@festo.com
www.festo.cz