Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Třídenní odborný veletrh vestavných systémů Embedded World 2009 se letos uskutečnil ve dnech 3. až 5. března současně s hannoverským veletrhem CeBIT, který má podobné zaměření (kancelářská, informační a komunikační technika). Tím utrpěla návštěvnost Embedded World, která klesla z 17 341 návštěvníků loni na letošních 15 850. Počet vystavovatelů však naopak vzrostl ze 675 v roce 2008 na letošních 704. Pro srovnání uveďme, že veletrh Amper 2008 se sedmi sty vystavovateli
navštívilo plných 50 600 návštěvníků, což je nesrovnatelně více, i když Amper trvá o jeden den déle. Embedded World je však určen pro užší specializovanou skupinu odborníků.
Velkému zájmu se těšily dvě konference, které již tradičně veletrh doprovázejí: Embedded World a Electronic Displays. Navštívilo je 1 020 odborníků a řečníků z 35 zemí. Vývoj postupuje v oboru vestavných řešení velmi rychle a firmy, které se chtějí udržet na trhu, musí stále inovovat své výrobky. Pro odborníky vystavujících firem jsou proto konference vítanou možností sejít se s výzkumníky v oboru a vyměnit si s nimi zkušenosti.
Inovativním vystavovaným výrobkům bylo na veletrhu také udělováno ocenění Embedded Award. V kategorii hardwaru ji získala firma Texas Instruments za novou generaci mikrokontrolérů MSP430F5xx s výjimečně malou spotřebou 160 μA/MHz (1,5 μA v klidovém stavu). Jejich minimální spotřeba umožňuje použít je tam, kde je důležitý dlouhodobý provoz při napájení z baterií, nebo v přístrojích bez baterií, které jsou napájeny solární energií, prostřednictvím vibrací nebo s využitím teploty lidského těla. Typicky jde o osobní zdravotnické pomůcky, domovní automatizaci, senzory, přístroje pro automatické odečty elektroměrů, spotřební elektroniku apod.
V kategorii softwaru získala ocenění Embedded Award firma Coverity za software pro statickou analýzu kódu nové generace, který lze použít pro kontrolu kódu C/C++ nebo Java. V kategorii nástrojů byla oceněna firma Express Logic za integrované vývojové prostředí BenchX pro vestavné systémy navržené tak, aby splňovaly požadavky na nízké náklady.
Univerzitní soutěž Award 2009 vyhrál Joachim Blank z Univerzity v Ulmu, který navrhl metodu aktustické komunikace pod vodou a simuloval ji v prostředí Matlab. V rámci své diplomové práce vyvinul akustický modem, tedy převodník dat pro přenos informací ve vodě. Protože voda výborně vede zvuk na velkou vzdálenost, musel se vyrovnat s velkým rušením z mnoha jiných zdrojů zvuku.
(ev)
Obr. 1. Pracovní atmosféra na veletrhu Embedded World