Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Industrial Linux a soft-PLC na liště DIN

Automa 4/2000

(Bk)

Industrial Linux a soft-PLC na liště DIN

Obr. 1.

Kombinace operačního systému Linux a technologie soft-PLC v jediném zařízení, realizovaná firmou Fränz & Jaeger, sídlící v německém Aachenu, přináší řešení, které zcela splňuje všechny požadavky uživatelů na systém se schopností řízení v reálném čase, a přitom je cenově výhodné.

Soft-PLC se systémem Industrial Linux je zařízení programovatelné ve všech jazycích podle normy IEC 1131-3: v jazyku mnemokódů, kontaktních schémat, logických schémat, v jazyku sekvenčního programování a ve strukturovaném textu. Základem soft-PLC je embedded PC, což umožňuje přizpůsobit konfiguraci zařízení požadavkům zákazníka a aplikace, kterou potřebuje řídit. Například s procesorem Pentium II 300 MHz lze realizovat za jednu milisekundu 70 tisíc instrukcí v jazyce IL, což vyhovuje i ve značně časově kritických úlohách. Současně jsou k dispozici všechny funkce, které má plnocenný systém pro řízení procesů v reálném čase. Zařízení podporuje mnohé síťové protokoly, např. TCP/IP, IPX, SMB, NFS, a hardwarová rozhra ní jako Ethernet, ISDN a token-ring. Podpora práce v síti umožňuje řídit proces i na dálku prostřednictvím internetu nebo firemního intranetu. Například hlášení o alarmech mohou být jednoduše posílána příslušnému pracovníkovi jako e-mail nebo SMS.

Zařízení může využívat harddisk s potřebnou kapacitou. Je možné jej snadno propojit s databází (prostřednictvím SQL nebo ODBC). Možná je také paralelní práce více uživatelů nebo aplikací najednou. Na zařízení může být podle potřeby připojen terminál s uživatelským grafickým rozhraním X-Window.

K tomu přistupují výhody operačního systému Linux. Zdrojový text jádra operačního systému je volně přístupný, takže za něj není třeba platit žádné licenční poplatky. K operačnímu systému Linux existuje množství technické dokumentace. Systém se neustále vyvíjí a zdokonaluje.

Linux je mimořádně stabilní. Existují aplikace s tímto operačním systémem, které jsou v nepřetržitém provozu již léta, aniž by je bylo třeba restartovat. Linux poskytuje uživateli všechny potřebné informace o svém stavu a právě uskutečňované činnosti. Dokonce i prostřednictvím dálkového přístupu lze analyzovat probíhající procesy, monitorovat využití paměti a práci na síti. Linux není náročný na kapacitu hardwaru. Může být provozován i na zařízení s procesorem třídy 486 s 8 MB základní paměti a flash diskem o kapacitě 8 MB.

Firma Fränz & Jaeger nabízí zákazníkům předem konfigurované soft-PLC s výstupem na sběrnici CAN. Základní model (startkit) obsahuje PC na lištu DIN s procesorem 486/100 MHz, 16MB RAM, 20MB flash diskem a modulem CAN Bus I/O s možností připojit 24 digitálních vstupů a výstupů. V zařízení je předem instalovaný Industrial Linux. Programování PLC je umožněno programovacím nástrojem Workbench, který ovšem pracuje pod Windows 98 nebo NT 4.0.

Systém lze využít např. pro tato specifická zákaznická řešení:

  • záznamník dat (datalogger), ke kterému lze přistupovat prostřednictvím internetu, intranetu nebo ISDN,
  • řídicí modul v systémech decentralizovaného řízení, který může být vybaven i možností uchovávat data, použitelný např. ve výrobních linkách nebo v těžebním průmyslu,
  • řídicí moduly pro roboty a manipulátory,
  • inteligentní moduly pro rádiový přenos dat.

[Materiály firmy Fränz & Jaeger, Aachen.]