Aktuální vydání

celé číslo

06

2024

MSV 2024

celé číslo

Identifikace v praxi: představení firmy Gaben

Společnost Gaben vyvíjí a dodává ucelená řešení pro kvalitní automatickou identifikaci již od roku 1991. Specializuje se na snímače čárových kódů, terminály, snímače RFID, průmyslové dotykové terminály a aplikátory i tiskárny etiket. Dokáže vyrobit etiketu s přesnými rozměry podle přání zákazníka a také „chytré“ etikety RFID Smartlabel. Na všechna zařízení poskytuje záruční i pozáruční servis a podporu.

 

Jak to začalo

„Gaben, stejně jako Microsoft, začal jako klasická garážová firma. Někde tu ještě máme památeční vařič na kafe a plastový stůl z roku 1991, kdy to všechno dvojice zakladatelů, Pavel Benda a Květa Návratová, rozjela. Na počátku byla myšlenka alternativy k tištěným čárovým kódům na zboží, ale následovala i řešení konkrétních úloh v průmyslu, především v oblastech řízení skladů, trasování produktů, ale i sledování docházky. Od roku 1998 nastala etapa nových projektů. Nejen dodání tiskárny a čtečky, ale i softwaru a bezdrátové sítě – tehdy se začal obrat zvyšovat z dvaceti až na dnešních osmdesát milionů,“ popisuje začátky firmy její současný ředitel Ing. Jakub Unucka, MBA, a pokračuje:
 
„Naším největším zákazníkem v té době byla firma Korado Česká Třebová, výrobce radiátorů. Řada firem tam těžce bojovala o zakázky při výstavbě velkého závodu na zelené louce. Korado tehdy začalo vyrábět na devět set typů radiátorů a nám se podařilo pro ně vyvinout techniku, která uměla díky čidlům rozeznat radiátor a co dvě sekundy na každý nalepit správnou etiketu. Jenomže Korado dnes dělá dvacet pět tisíc typů výrobků. Proto jsme u nové generace zařízení použili kamerový
systém, jenž bezpečně pozná, který radiátor je zrovna ve výrobě. Víte, tohle je jen jeden z příkladů naší práce – my se nikdy neopakujeme, baví nás vymýšlet nová a zajímavá řešení.“
 
K dalším příkladům patří unikátní aplikátor, který dokáže nalepit etiketu dovnitř pohybující se pneumatiky – to asi nikdo jiný na světě neumí. Technici firmy Gaben vymysleli hlavici, která zajede dovnitř pneumatiky a během jejího pohybu na pásu tam vlepí etiketu a zase vyjede ven.
 

Čím se odlišovat

Společnost Gaben v roce 1998 začala firmám nabízet kompletní řešení. „Hlídáme třeba u výrobní firmy celý postup, dokážeme vedení říci, kolik ten který zaměstnanec vyrobil kusů výrobků, ty výrobky mu označíme, stejně tak označíme a evidujeme expedici výrobků, zkrátka jsme přítomni v celém výrobním procesu. Náš zákazník pak dokáže lépe řídit nejen své zaměstnance, ale všechny procesy ve firmě,“ říká Jakub Unucka. Například jedna strojírenská firma měla speciální karuselový soustruh – dělník tam měl normu padesát kusů za den. Firma Gaben tam instalovala zařízení, které majiteli firmy prozradilo, že dělník přijde brzy ráno do práce, ale do osmi stroj nezapne, protože si všichni v dílně čtou noviny. Od osmi do desíti potom stroj spustí, ale aby dohonil ranní výpadek, rozjede ho na 200 % stanovených otáček, čímž sice normu stihne, ale drahé soustružnické nože se tak otupí mnohem rychleji.
 
Přechod k čipům RFID začal poněkud kuriózní úlohou. V Mikulově měli někdy od roku 1998 na popelnicích čárové kódy, takže technické služby měly poměrně dobrý přehled o tom, kolik se vysypalo popelnic. Jenže se začaly objevovat reklamace, čárové kódy se na popelnicích otíraly, někde si lidé stěžovali, že k nim popeláři nedojeli… Proto byly na popelnice umístěny identifikační čipy – ve chvíli, kdy auto začne popelnici zvedat, čtečka v automobilu přečte data z čipu a pozná, zda jde o popelnici na směsný odpad nebo na bioodpad. Od té doby se technickým službám zvedly tržby a díky nové identifikační technice ušetří značné náklady.
 
Sortiment firmy Gaben tvořily vždy tři pilíře, na kterých firma stála: velkoobchod se čtečkami čárových kódů, spotřební materiál – etikety, pásky pro tisk, a projekty – napojování terminálů, kabeláž, psaní softwaru atd. V roce 2011 přibyl pilíř číslo čtyři – unikátní linka na výrobu chytrých etiket s identifikačními čipy.
 
„Do této výrobní technologie jsme hodně investovali: pořizovací náklady linky byly 24 milionů korun, pracovníci se musí vzdělávat a školit… Finanční krize naneštěstí poměrně výrazně zbrzdila rozvoj technologií identifikace – před krizí to vypadalo na opravdu velký boom využití identifikačních čipů a velkoobchody se chystaly na rychlé zavedení čipů na všechny palety, které jdou zvenčí. Výrobci by na to museli reagovat, aby jim jejich výrobky velkoobchody vůbec převzaly do prodeje… Jenže krize všechno zbrzdila. Teď se čeká na rozhodnutí prvního velkého hráče v České republice, který řekne, že paleta musí mít etiketu s čipem. Je to na spadnutí. Bude na to třeba desetitisíců čteček, etiket, terminálů...,“ těší se Jakub Unucka.
 

Spolupráce s vědou a výzkumem

Od roku 2009 má Gaben česko-korejskou laboratoř, v níž spolupracuje se Soulskou univerzitou a Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava. „Ukázalo se, že přesně tohle může dobře fungovat, školy potřebují partnery našeho typu, protože bez zadání z praxe by nedostaly granty na výzkum, a firmy potřebují, aby jim školy pomáhaly s výzkumem a vývojem. Například teď jsme ukončili vývoj robotu, který podobně jako robotický vysavač jezdí po místnosti nebo výrobní hale a na závěr poskytne data ve 3D modelu, která nám a našim zákazníkům jasně sdělí, jak se v tom či onom prostoru šíří signál a jak tam budou fungovat bezdrátové sítě. Díky podobným výzkumům můžeme zákazníkům říci, co bude a co nebude
fungovat,“ říká Jakub Unucka.
 

Gaben a Industry 4.0

„Všichni se nově zaklínají přívlastkem 4.0, ale český průmysl tyto principy implementuje už několik let, a to i bez státní či evropské podpory nebo metodiky. Stroje si už dávno povídají mezi sebou i okolním světem. Jinak by naše hospodářství nemohlo být tak konkurenceschopné a uspět v náročném automobilovém průmyslu. Gaben zavádí metody Industry 4.0 do praxe od roku 2002, kdy jsme poprvé instalovali RFID pro komunikaci mezi zakladačem a lisem v závodě Siemens elektromotory Frenštát. Nyní čekáme pouze na změnu komunikační platformy a nové bezdrátové sítě. Ty dramaticky změní možnosti vzájemné výměny informací,“ říká Jakub Unucka k problematice Industry 4.0. Závěrem je pouze možné konstatovat, že Gaben patří k těm společnostem, které jdou cestou využití nejnovější techniky v průmyslu, spolupracují s akademickými pracovišti a budoucnost vidí pragmaticky. Lze si jen přát, aby obdobných společností na našem trhu přibývalo.
(GABEN, spol. s r. o.)
 
Obr. 1. Jakub Unucka u linky na výrobu etiket Smartlabel