Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Identifikace pomocí RFID a sběrnice AS-i

číslo 8-9/2005

Identifikace pomocí RFID a sběrnice AS-i

Společnost Ifm electronic nabízí jednotku DTS125 – kompletní zařízení pro zápis i čtení prostřednictvím metody RFID. Tuto jednotku lze navíc připojit ke sběrnici AS-i, a to zcela podle hesla plug and play. Odpadá nákladná montáž kabelových rozvodů a doba potřebná k instalaci a uvedení do provozu je minimalizována.

Obr. 4.

Robustní jednotka určená do průmyslového prostředí je cenově výhodnou variantou k nejrůznějším mechanickým a pneumatickým systémům kódování. Data v patnáctibitovém formátu jsou uložena na pasivním ID nosiči, který lze snadno připevnit na paletu, držák nástroje nebo jinou identifikovanou součást. Čtecí vzdálenost je maximálně 15 mm při rychlosti pohybu mezi ID nosičem a čtecím zařízením do 0,5 m/s. Zapisovat na ID nosič je možné jen za klidu, a to do vzdálenosti 10 mm.

Jednotka je napájena prostřednictvím sběrnice AS-i a není třeba k ní vést separátní napájecí kabel. Čtecí a záznamové zařízení obsahuje kromě antény také kompletní vyhodnocovací jednotku a rozhraní pro AS-i a lze je jednoduše zapojit do sběrnice AS-i jako řízenou analogovou jednotku odpovídající profilu 7.4. Pro připojení do AS-i tedy není třeba žádný další hardware ani software. Na jednom segmentu AS-i může být až 31 těchto čtecích a záznamových zařízení.

Mezi čtecím a záznamovým zařízením a ID nosičem se energie přenáší indukční vazbou – elektromagnetickým polem s frekvencí 125 kHz.

ifm electronic, spol. s r. o., e-mail: info.cz@ifm-electronic.com, http://www.ifm-electronic.cz