Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Hygienická, flexibilní a otevřená řešení Rexroth

číslo 6/2005

Hygienická, flexibilní a otevřená řešení Rexroth

Firma Bosch Rexroth se v dubnu 2005 zúčastnila veletrhu Interpack v Düsseldorfu a představila zde nové komponenty a moduly s mnoha inovovanými funkcemi, určené, v souladu se zaměřením veletrhu, speciálně pro balicí stroje a linky. Společná koncepce těchto komponent a modulů se nazývá GenNext Technology a zahrnuje elektrické a pneumatické pohony a komponenty pro realizaci lineárních pohybů, které je možné snadno čistit a sanitovat a které jsou odolné proti korozi. Základem koncepce GenNext Technology je univerzální, snadno přizpůsobitelný a otevřený systém IndraMotion, v tomto případě ve variantě IndraMotion for Packaging.

Obr. 1.

Obr. 1. Příklad použití lineárních vedení Rexroth na balicím stroji M Pac od firmy Maier Packaging GmbH

Nabídku GenNext Technology doplňuje VarioFlow S, řetězový dopravník určený speciálně pro balicí stroje a potravinářskou výrobu.

IndraMotion for Packaging

IndraMotion for Packaging zahrnuje pohony, řídicí moduly a průmyslová PC. Všechny komponenty IndraMotion využívají standardizovaná rozhraní a nástroje pro programování a nastavování parametrů. Například programovatelné automaty IndraLogic se programují v jazycích obsažených v mezinárodní normě IEC 61131-3. Projektant nebo programátor může využít také knihovnu standardizovaných funkčních bloků pro řízení pohybu definovanou sdružením PLCopen a jeho práci usnadňuje i rozsáhlá nabídka dalších předem připravených funkčních bloků. To vše umožňuje výrobcům strojů snadno, efektivně a přitom pro každý případ individuálně přenést své znalosti a zkušenosti s konstrukcí a provozem strojů do nových projektů.

Obr. 2.

Obr. 2. Různé varianty zakončení vodicích tyčí

Lineární vedení

Pro realizaci lineárních pohybů speciálně pro balicí techniku a potravinářství nabízí firma Bosch Rexroth široký sortiment výrobků, který obsahuje především profilová vedení a lineární kuličková ložiska zhotovená z korozivzdorné oceli. Pouzdra lineárních ložisek a jejich vodicí tyče je možné dodat odděleně nebo i jako slícovaný komplet včetně podpěr. Společnost Bosch Rexroth je schopna dodávat přesné vodicí tyče s ukončením podle požadavků zákazníka. Tyče jsou vyráběny z korozivzdorné oceli X46Cr13 (ČSN 17024) nebo X90CrMoV18 (ČSN 17151), která je zvláště odolná proti kyselině mléčné. Různé varianty zakončení přesných, kalených a tvrdě pochromovaných vodicích tyčí jsou na obr. 2.

Pneumatické komponenty

Rexroth dodává obsáhlý sortiment pneumatických komponent s různým stupněm odolnosti proti vnějším vlivům, včetně provedení, kterým nevadí čištění, sanitace a dezinfekce v potravinářské výrobě. Pro důkladné čištění bývá někdy nutné zařízení rozebrat. Rexroth proto nabízí komponenty, které lze snadno montovat i demontovat. Kromě čištění to usnadňuje i jejich údržbu. Šroubové spojky QR1 Quick Release jsou vybaveny vloženým tzv. O-kroužkem pro bezproblémové uvolnění spoje i malým momentem síly.

Obr. 3.

Obr. 3. Řetězový dopravník VarioFlow S

K ovládání pneumatických zařízení jsou určeny pneumatické terminály. Na veletrhu Interpack předvedla firma Bosch Rexroth v činnosti nový ventilový terminál CD26-PL. Jeho pneumatické i elektrické přívody jsou na společné desce, a ventily tak lze v případě potřeby snadno, rychle a bezpečně vyměnit. Nový terminál lze využít všude tam, kde se používají standardní ventily podle ISO, tedy nejen u balicích strojů, ale také v automobilovém průmyslu, u obráběcích, tiskařských a papírenských strojů apod. Terminál lze připojit k mnoha sběrnicím: Profibus-DP, CANopen, DeviceNet, Interbus S, ControlNet a dalším; dokonce je možné i připojení k Ethernetu prostřednictvím protokolu Ethernet/IP. Na veletrhu bylo předvedeno také využití diagnostických funkcí a jejich přenos po sběrnici Profibus do řídicího systému.

Řetězové dopravníky

VarioFlow S (obr. 3) je řetězový dopravník pro dopravu materiálu na výrobních nebo balicích linkách. Dodává se ve verzi z hliníkové slitiny nebo korozivzdorné oceli. Speciální konstrukční úpravy umožňují účinné čištění celého dopravníku. Tvary profilů i transportního řetězu jsou navrženy tak, aby v nich nemohly zůstat zbytky čisticích prostředků, a tak vyhovují i směrnicím pro použití v potravinářství nebo v kosmetickém průmyslu. VarioFlow S vyžaduje jen minimální údržbu a také jeho sestavení a případné úpravy jsou snadné. Jednotlivé části dopravníku lze jednoduše vyměnit, aniž by k tomu byly nutné speciální přípravky a nástroje. K dispozici jsou řetězy s pěti různými šířkami od 80 do 320 mm s hladkým povrchem nebo s unašeči o výšce 22 nebo 42 mm. Mezi články řetězu jsou minimální mezery, takže dopravníkem lze dopravovat i velmi malé produkty.

Návrh transportní linky usnadňují dodávané elektronické podklady pro CAD a program na výpočet potřebného výkonu pohonů. Díky standardním připojovacím prvkům lze k pohonu dopravníku využít jakékoliv standardní motory s převodovkami.

(Bk)

Bosch Rexroth, spol. s r. o.
Hviezdoslavova 5
627 00 Brno
tel.: 548 126 111
fax: 548 126 112
e-mail: info@boschrexroth.cz
http://www.boschrexroth.cz