Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

HSP – manipulace na klíč

číslo 1/2004

HSP – manipulace na klíč

Při letmém pohledu na nový výrobek mnohého strojaře určitě napadne: o tohle se konstruktéři pokoušeli odedávna! Ano, na první pohled využívá nový manipulátor starý princip vačky. Při bližším prozkoumání však lze zjistit, že jednoduchost nápadu mu neubírá na jeho schopnostech.

Přesná mechanika

Pohyb po křivce je umožněn křížovým vedením poháněné části s kuličkovými oběžnými pouzdry. Pohyb po kulise rozhoduje o tvaru křivky, kterou vykonává pohybující se část, vlastnosti jsou však dány vedením. Uložení je velmi přesné, tuhé a s dlouhou životností.

Přizpůsobivost úloze

Obr. 1.

Manipulátor lze získat ve třech velikostech, s vodorovným a svislým pohybem délky 60 a 25 mm, 100 a 50 mm a 150 a 100 mm. Jednotku stačí namontovat, připojit k ní dvě hadice z ventilu, dva snímače koncových poloh a manipulace může začít. Obě koncové polohy je možné nezávisle na sobě ve velkém rozsahu přesně seřídit – lze zkracovat přímkovou část svislého zdvihu i jeho vodorovnou polohu. Ke tlumení nárazů v koncových polohách jsou určeny hydraulické tlumiče nárazu. Snímání koncových poloh obstarávají dva standardní koncové magnetické spínače.

Jednotka může být vybavena pneumatickým pohonem nebo hřídelí s perem pro spojení např. s elektrickým pohonem.

Po doplnění pneumatického pohonu o tzv. Soft-Stop se pneumatický pohon může pohybovat ještě poněkud rychleji, a hlavně bez otřesů, a to i bez použití hydraulických tlumičů nárazu, se zastavováním až ve dvou mezipolohách a se signalizací dosažení všech poloh i bez snímačů.

Důležité doplňky

Snadnost práce podtrhuje i rozsáhlé příslušenství: přední kryt s průhledovými okénky ke snímačům koncových poloh; adaptéry pro upevnění chapadel, otočných pohonů a dalších součástí stavebnice Festo pro montážní a manipulační techniku; instalační systém pro účelné a bezpečné odvedení hadic a kabelů od chapadla na pevnou část stroje; drážky pro rozvod kabelů od snímačů ven na zadní části zařízení; konstrukční sady pro možnost aktivního přesunu do mezipoloh a další drobné doplňky.

Posunutí hranic manipulace

Tam, kde jde o rychlé přenášení malých dílů, je nový manipulátor nedostižný. Pracuje mnohem plynuleji a s příznivějším průběhem zrychlení a rychlostí než běžné dvouosé manipulátory Festo. Nesrovnatelně jednodušší jsou také jeho montáž a ovládání.

Samostatnou kapitolou je rychlost. Jeden celý cyklus, tedy pohyb tam a zpět, může být otázkou doby kratší než půl sekundy! Vše bez otřesů, s jednoduchým ovládáním jedním ventilem 5/2 a dvěma čidly koncových poloh a se snadnou montáží.

Jednotka HSP najde uplatnění všude tam, kde uživatelé potřebují rychle vyřešit problém manipulace s malými díly. Technické parametry manipulátoru jim umožňují dosáhnout neobyčejně velké produktivity výroby.

(Festo)

Inzerce zpět