Aktuální vydání

celé číslo

07

2021

Automatizace řízení dopravy a infrastruktury, nabíjecí stanice, autonomní vozidla

celé číslo

HARTING – další možnosti pro stroje a zařízení

Přední světový výrobce průmyslových konektorů, firma HARTING, průběžně přichází s novinkami a vylepšeními. Někdy jde o zásadní krok vpřed, jako v případě konektorů Han-Yellock nebo Har-Flex, jindy je to nabídka elegantního řešení servisního rozhraní jako Har-Port, rozšíření sortimentu nebo jen zdánlivě drobné vylepšení, které ale může „vytáhnout trn z paty“.
 

Konektory na desky plošných spojů

 
Úplně nová řada Har-Flex obsahuje prostorově úsporné a zároveň odolné konektory pro desky plošných spojů, vhodné pro většinu propojení board-to-board i board-to-cable. Konektory budou k dispozici ve 48 různých délkách, ve verzích od šesti do sto kontaktů, nejprve v rovném, následně i v zalomeném provedení a také s napojením na plochý kabel (obr. 1). Rozteč kontaktů 1,27 mm je předurčuje pro plošnou montáž (SMT). Velkou mechanickou stabilitu zajišťuje robustní uchycení na desku.
 
Pro mezaninové soustavy jsou konektory dodávány ve čtyřech výškových variantách od 8 do 14 mm rozteče desek.
 

Servisní rozhraní pro Ethernet a USB

 
Harting Har-Port (obr. 2) jsou servisní rozhraní pro Ethernet a USB. Jsou určena pro řídicí moduly a průmyslové počítače, typicky umístěné v rozváděčích, ovšem vzhledem k elegantnímu provedení je lze použít i na pracovních stanicích nebo konferenčních stolech. Snadno se montují do kruhového otvoru se závitem M22. Ethernetová verze pro konektor RJ je vhodná pro 1/10Gb Ethernet a rozhraní USB je dodáváno ve variantách 2.0 a 3.0, typ A.
 

Han GND – první konektor pro zemnicí vodič

 
U strojů a strojních zařízení jsou již po mnoho let běžnou součástí kabeláže konektory. Umožňují snadné a bezchybné spojení vodičů při montáži i servisu. Propojení vyrovnávající nulový potenciál v řetězci zařízení je však stále obvykle vedeno pevným spojením. Nová řada konektorů Han® GND nabízí rozpojitelné spojení i pro zemnicí vodič. Konektory pro proud do 100 A jsou k dispozici v krimpovací i šroubovací verzi (axiální) pro vodiče o průřezu 10 až 35 mm2. Kryt konektoru má pojistku proti náhodnému rozpojení.
 

Nový silový konektor

 
Han® HC Modular 250A, nejmladší ze skupiny silových konektorů pro 4× 250 A, se dříve montoval do krytu HAN 24HPR. Nyní pro něj byla vyvinuta nová, prostorově úspornější verze krytu HAN 16HPR.
 
Další novinkou je speciální kontakt PE pro bezpečné odvedení bludných proudů (obr. 3), jenž byl již dříve k dispozici u Han® HC Modular 350A. Usazuje se do kovového rámu držícího ostatní kontakty. Konektor má kompaktní a robustní konstrukci a k jeho montáži je třeba jen běžný šroubovák.
 

Plastové kryty Han-Eco

 
Nová řada plastových krytů Han-Eco® (obr. 4) je vyvinuta speciálně pro konektorové vložky řady Han-Modular. Hlavní devizou krytů Han-Eco je jejich malá hmotnost. V jiných úlohách ocení konstruktéři nevodivost krytu. Kryty jsou vyrobeny z vysoce zátěžového plastu, jenž je odolný proti korozním vlivům okolního prostředí, jako je solná mlha, což je při krytí IP65 a rozsahu provozních teplot od -40 do +125 °C činí velmi žádanými např. v mořských a přímořských větrných elektrárnách. Materiál má třídu hořlavosti V-0 podle UL94, takže je vhodný i do míst, kde je nebezpečí požáru.
 
Vložky Han-Eco se vyrábějí ve všech velikostech řady B pro tři až sedm modulů v jediném krytu. Jejich kapacita je tedy o jeden modul větší než u kovových šroubovacích modulárních rámečků; na volné místo lze umístit speciální modul PE. Kryty Han-Eco se vyrábějí s bočním i horním vývodem z polyamidu zpevněného skleněným vláknem. Standardně jsou dodávány včetně vývodky M32 či M40. Ještě v letošním roce bude nabídka dolních krytů doplněna o varianty kabel na kabel a pro povrchovou montáž.
 

Konektory Han-Yellock

 
Konektory Han-Yellock® (obr. 5) mají zcela nový, moderní design, takže mohou být použity i tam, kde záleží nejen na funkci, ale i na vzhledu konektoru: ve veřejných prostorách, na lékařských přístrojích nebo v moderních halách. Jeho hlavní přínos je ovšem v nových funkčních vlastnostech. Koncepčně nové je nahrazení problematických blokovacích páček vnitřním zamykacím mechanismem. Ovládá se pohodlně dvěma prsty jedné ruky.
 
Tradiční vložky s kontakty byly nahrazeny moduly, které jsou levnější a flexibilnější. Moduly Yellock existují v krimpovací verzi a nově i ve verzi Quick-lock, umožňující snadnou montáž. Používá se jediný typ modulů – s kontakty typu kolík. Jejich vzájemné propojení umožňuje speciální propojka.
 
Propojky se vyrábějí i s přemostěnými kontakty. Jejich druhým zcela zásadním přínosem je tedy možnost zahrnout funkci rozvodné krabice levně a pohodlně přímo do těla konektoru.
 
Vkládat lze i osvědčené moduly řady Han-Modular. Stejně jako u řady Han-Eco, ani Han-Modular nepoužívá kovový montážní rámeček, ale moduly se jen zacvakávají do jednoduchého plastového rámu.
 
Montáž konektorů Han-Yellock je rychlá a snadná a nevyžaduje použití speciálních nástrojů. Moduly se nešroubují, ale pouze zasouvají. Velmi je tak usnadněna montáž a kabeláž, mj. proto, že moduly lze do konektoru zasazovat z obou stran, nejen tradičně zpředu, ale i s hotovou kabeláží ze zadní části krytu. Doby montáže a oživení strojů a zařízení se tak významně zkracují. Na trh přišla již i druhá velikost krytu Han-Yellock 60 s dvojnásobnou kapacitou kontaktů.
 

Technika pro ethernetové sítě: Fast Track Switching

 
Fast Track je unikátní způsob, jak sestavit deterministicky se chovající síť zcela kompatibilní s běžným Ethernetem, ale na úrovni průmyslových sběrnic, což je požadavek, který se v oblasti automatizace objevuje stále častěji.
 
Požadavky na přenosy dat řídicích systémů v reálném čase jsou řešeny softwarem, který je dokáže identifikovat, přerušit tok
dat nižší priority, telegramy s vysokou prioritou ihned propustit a nepodřizovat je režimu store and forward. Prioritní data řídicích systémů tak „předběhnou“ ostatní data, např. data informačních systémů nebo data hlasového přenosu.
 
Přepínače (switch) Fast Track existují v konfigurovatelné verzi a v řízené verzi (managed switch) s deseti porty, z nichž dva porty mohou být optické. Firma také chystá šestiportovou verzi. Nejnovější a úplné informace najdou zájemci na adrese www.harting-fts.com.
 
 
Obr. 1. Konektory Har-Flex, novinka pro letošní rok, v provedení pro plochý kabel
Obr. 2. Har-Port: servisní rozhraní pro Ethernet a USB
Obr. 3. Kontakt PE pro odvedení bludných proudů určený pro silové konektory Han® HC Modular 250A
Obr. 4. Plastové konektory Han-Eco
Obr. 5. Konektor Han-Yellock s propojovacím mezikusem; dole modul se zakončením typu Quick lock