Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Hardware jako služba: HPE GreenLake

Společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) představila na konferenci HPE Discover More 17. října v Praze nový obchodní model HPE GreenLake.

Jde o model „hardware jako služba“. S tím, jak klesají ceny hardwaru, hledají jeho dodavatelé možnosti, jak se v nových podmínkách uživit a dále se rozvíjet. Většina dodavatelů proto rozšiřuje nabídku služeb, které s hardwarem nabízejí.

Jednou z možností je nabízet hardware jako službu. Zákazník se tak nemusí starat o jeho servis a údržbu. To je pro něj výhodné, protože to snižuje nejen celkové náklady na pořízení, ale i na provoz komunikační infrastruktury a výpočetní techniky. Může to být výhodné pro živnostníky a malé firmy, kteří ke své práci potřebují náročnou výpočetní techniku, ale zvláště výhodné je to pro větší firmy, protože ty potom platí jen za to, co skutečně potřebují, a v závislosti na okamžitých potřebách mohu rychle a pružně zvyšovat nebo naopak snižovat kapacitu hardwaru. Jednodušší je také obměna zastaralé techniky.

Společnost HPE oznámila, že chce do roku 2022 nabízet celý sortiment produktů jako službu. To znamená, že zákazník bude platit za jednotlivé užití nebo podle reálného využití nainstalované IT infrastruktury. Model plateb je tedy podobný jako za využití výpočetního výkonu v cloudu, ale výpočetní technika přitom zůstává ve výpočetním středisku firmy.

GreenLake nebude nabízet jen firma HPE sama, ale i prostřednictvím svých partnerů.

Koncepce GreenLake nespadla z čistého nebe. Již nyní nabízejí dodavatelé hardwaru různé varianty hybridních cloudů – část výpočetního výkonu zákazník realizuje na vlastní výpočetní technice a část v cloudu. Obchodní modely však bývají komplikované a nekonzistentní. V modelu GreenLake zákazník opravdu platí jen za to, co využívá, a nemusí ho zajímat, co je umístěno v jeho podnikovém výpočetním středisku a co je v cloudu. Do smlouvy je možné zahrnout pravidelnou obnovu zastaralé techniky. Součástí služby GreenLake je financování, plánování využití výpočetní kapacity, technická diagnostika a podpora nebo měření spotřeby výpočetního výkonu procesorů či využití kapacity datových úložišť.

Nový obchodní model tak reaguje i na potřeby průmyslových firem spojené s využitím velkých dat a jejich analýzou metodami umělé inteligence.

(Bk)

Obr. 1. Jan Kameníček, generální ředitel HPE ČR, vysvětluje výhody obchodního modelu GreenLake (foto: Pleon Impact)