Aktuální vydání

celé číslo

12

2020

Systémy DCS pro kontinuální a dávkové výrobní procesy

Provozní analytická technika

celé číslo

Han ES Press – synergie v konektoru: rychlé připojení vodičů a montáž propojek bez nástrojů

Rychlá instalace a bezproblémová výměna – to jsou základní požadavky, které musí splňovat konektory umožňující zvyšování flexibility modulární výroby (obr. 1). Společnost HARTING tohoto cíle dosáhla kontaktní vložkou Han® ES Press, která umožňuje rychlé osazení konektoru bez nástrojů. Uživatelé navíc mohou snadno a rychle přemostit kontakty připojením propojek k izolačnímu tělu konektoru.

 

Konektorové kontaktní vložky Han ES Press (obr. 2) jsou zvláštní tím, že jejich pružinové svorky jsou dodávány v otevřeném stavu, takže vodič lze do svorky vložit přímo a bez námahy. Jakmile technik během instalace zatlačí pojistku do kontaktní komory, pružinová svorka se vrátí do pracovní polohy a zafixuje konec vodiče tak, aby byl elektricky propojený s kontaktem. Výhodou je značná uživatelská přívětivost a také rychlost zakončení vodiče při vedení kabeláže.

 

Jestliže je třeba vodič z konektorové vložky Han ES Press odebrat, stačí do pojistky vložit šroubovák, lehce posunout páčku a ovladač pružinovou svorku znovu otevře a vodič uvolní. Dosud bylo možné do konektoru integrovat propojovací můstky pouze pomocí speciálních modulů a komplikovaných kabelových propojení. Vložky Han ES Press nyní umožňují u konektorů Han E propojit dva samostatné kontakty (nebo více) pro sdílení potenciálu pomocí odnímatelných propojek – stejně jako u běžných svorkovnic. Pro tuto funkci se používají různé podélné a příčné propojovací můstky, které umožňují např. snadno realizovat zapojení do hvězdy a trojúhelníku, používané při rozběhu elektromotorů. V jednom konektoru lze přemostit až dvanáct pólů.

 

Zásluhou kompaktního provedení bylo možné do otvoru pro propojovací kabel vestavět měřicí bod, takže vložky Han ES Press usnadňují vyhledávání poruch i ve smontovaném stavu. Tento bod se nachází na přípojnici v konektoru a je možné k němu přistupovat dokonce i tehdy, když jsou připojené propojky. Díky rychlému použití propojek usnadňují vložky Han ES Press instalaci kabeláže.

 

Kontaktní konektorové vložky Han ES Press jsou dostupné v modulech 6, 10, 16 a 24 pro kryty velikosti Han® 6 B, 10 B, 16 B a 24 B. Navíc jsou kompatibilní s odpovídajícími vložkami řady Han E, ES a ESS. Proudová zatížitelnost je 16 A. Pružinové svorky jsou vhodné pro vodiče o průměru od 0,14 do 2,5 mm². Vzhledem k tomu, že při vytváření kontaktu není třeba na vodič vyvíjet žádnou sílu, lze použít jak pevné, tak slaněné vodiče s ochrannými kroužky i bez nich. Kontaktní vložky Han ES Press je proto možné použít pro instalaci kabeláže využívající všechny běžné typy vodičů, a to i v provozních podmínkách.

Tim Meerhoff, Product Manager,
(Tim.Meerhoff@HARTING.com)

HARTING Technology Group


 

Obr. 1. Konektor s kontaktní konektorovou vložkou Han ES Press nainstalovaný v rozváděči

Obr. 2. Sortiment kontaktních konektorových vložek Han ES Press s propojovacími můstky