Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Ve dnech 7. a 8. září 2022 došlo v Praze k unikátnímu průniku a spojení dvou vědeckých světů – špičkoví evropští a američtí vědci v oboru medicíny a biologie diskutovali s experty na umělou inteligenci a big data. První globální konferenci na toto téma pořádal institut INDRC, International Neurodegenerative Disorders Research Center, založený v Praze. Cílem výzkumného centra a konference bylo vybudovat multioborovou technologickou platformu pro vývoj průlomových postupů léčby založených na použití umělé inteligence při zpracování velkého objemu dat a informací o normálním fungovaní i nemocích lidského mozku.
Na pozvání Mezinárodního centra pro výzkum neurodegenerativních poruch přijely v prvním zářijovém týdnu do Prahy světové špičky z oborů medicíny i umělé inteligence, aby se zúčastnily konference INDRC 2022 na téma Použití umělé inteligence pro porozumění a léčbu neurodegenerativních nemocí. Konference se konala pod záštitou ministra pro evropské záležitosti ČR Mikuláše Beka, místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, americké ambasády a hlavního města Prahy jako oficiální doprovodná akce v rámci českého předsednictví v Radě EU. Kromě INDRC byli spolupořadateli americká společnost Alzheon, Inc., a Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT).
Na konferenci vystoupili přední světoví odborníci z oblasti klinického výzkumu, biochemie, bioinformatiky, umělé inteligence a počítačových věd. Zúčastnili se také přední investoři do soukromého nebo rizikového kapitálu, kteří se zaměřují na perspektivní investiční příležitosti. Vedly se tedy diskuse nejen čistě vědecké, ale i obchodní. V programu byla rovněž prezentována data z klinických studií nového léku ALZ-801 na Alzheimerovu chorobu, které po několikaletém úsilí dokončila společnost Alzheon.
„Z naší zkušenosti z vývoje léku ALZ-801 víme, že bez úzké mezinárodní spolupráce napříč disciplínami není možné dosáhnout průlomu v komplexních problémech týkajících se lidského mozku a zdraví. Inovace vždy vzniká na rozhraní oborů a přesně tak v INDRC koncipujeme naše výzkumné programy a vzdělávací stipendia,“ vysvětluje Dr. Martin Tolar, zakladatel institutu a předseda výkonné rady INDRC a zakladatel, prezident a generální ředitel americké biotechnologické společnosti Alzheon. Dále dodává: „Chceme, aby propojením českých pracovišť s klíčovými mezinárodními institucemi vznikla v České republice silná komunita pro technické a terapeutické inovace, a to na světové úrovni a se světovými kontakty, které umožní vědecký pokrok i zlepšení zdraví společnosti.“
Více informací je dostupných na webu https://indrc.cz/conference/.
(jh)