Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Cílem projektu 5G-Industry Campus Europe je umožnit firmám a výzkumným institucím společně hledat nové oblasti využití mobilních rádiových sítí 5G v průmyslové výrobě a otestovat navržené systémy v podmínkách, které se co nejvíce blíží praxi: konsorcium, koordinované Fraunhoferovým ústavem pro průmyslové výrobní technologie IPT (Institut für Produktionstechnologie), které sídlí v Kampusu Melaten univerzity RWTH v Cáchách, obdrželo od Německého spolkového ministerstva dopravy a digitální infrastruktury (BMVI) dotaci 6,2 milionu eur na vybudování výzkumné sítě pro regionální výzkum a vývoj využití 5G (kód BMVI: VB5GICEIPT). Jako dodavatele sítě 5G si ústav vybral firmu Ericsson.
Společně s partnery, Laboratoří obráběcích strojů a výrobního inženýrství (WZL – Werzeugmaschinenlabor) univerzity RWTH v Cáchách a spolkem FIR (Forschungsinstitut für Rationalisierung), který také působí při RWTH, bude Fraunhoferův ústav IPT v následujících třech letech vyvíjet testovací úlohy a řešení pro digitalizovanou a propojenou výrobu. Firma Ericsson, švédský dodavatel mobilních sítí, je partnerem pro vybudování a vývoj potřebné infrastruktury 5G.
Při řešení projektu 5G-Industry Campus Europe budou partneři zkoumat různé scénáře využití v sedmi subprojektech, od snímačů 5G pro dohled a ovládání vysoce složitých výrobních procesů až po mobilní roboty, logistiku a výrobní řetězce s distribuovanými závody. Vědci z univerzity v Cáchách navíc budou testovat využití moderních koncepcí edge a cloud computingu pro rychlé zpracování dat s cílem využít potenciál 5G v propojené adaptibilní výrobě. Německá kancléřka Angela Merkelová a švédský premiér Stefan Löfven se na konceptu projektu 5G-Industry Campus Europe shodli při svém setkání na veletrhu Hannover Messe 2019.
Síť 5G vybudovaná v rámci projektu 5G-Industry Campus Europe pokryje venkovní plochu o rozloze 1 km2 kolem kampusu a téměř 7 000 m2 vnitřních prostor – hal se stroji zúčastněných partnerů, reprezentujících všechny oblasti výrobní techniky. Haly jsou vybaveny nejmodernější výpočetní technikou a výrobními systémy, a poskytují tudíž unikátní infrastrukturu pro společné testování jednotlivých aplikací využívajících 5G. Pro zajištění přenositelnosti výsledků výzkumu do průmyslové praxe bude síť 5G-Industry Campus Europe využívat frekvence v pásmu 3,7 až 3,8 GHz.
Více informací zájemci najdou na webové stránce projektu www.5G-Industry-Campus.com.
(Bk)
Obr. 1. Sítě 5G umožňují přenos kompletních dat z výrobních zařízení do jejich digitálních dvojčat a ukládání kompletní historie provozu (foto: Ericsson)